48" Gas Range - 6 Burners and Infrared Griddle - GR486GLP
Key Features
Control temperature precisely with six dual-stacked, sealed gas burners for higher highs, lower lows
Rely on a 15,000 Btu infrared griddle to sear burgers, stir-fry vegetables, and more
Enjoy quicker heat and more even cooking with this large capacity gas convection oven
Multi-task with an additional 18" oven.
Clean up sloshes and spills easily with the seamless, sealed, black porcelain-coated burner pans
Produce crisper crusts and faster sears with the powerful infrared interior broiler
Re-ignites flame automatically with our spark ignition system for improved temperature control and added safety
Move pots and pans easily across continuous cast-iron grates
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Control temperature precisely with six dual-stacked, sealed gas burners for higher highs, lower lows
Rely on a 15,000 Btu infrared griddle to sear burgers, stir-fry vegetables, and more
Enjoy quicker heat and more even cooking with this large capacity gas convection oven
Multi-task with an additional 18" oven.
Clean up sloshes and spills easily with the seamless, sealed, black porcelain-coated burner pans
Produce crisper crusts and faster sears with the powerful infrared interior broiler
Re-ignites flame automatically with our spark ignition system for improved temperature control and added safety
Move pots and pans easily across continuous cast-iron grates
Find your kitchen style with a choice of iconic red, black, or brushed stainless control knobs
Specifications
Product Details
| Receptacle | 3-prong grounding-type |
| Overall Dimensions | 47 7/8" W x 37" H x 28 3/8" D |
| Oven 1 Interior Dimensions | 13 1/2" W x 18 5/8" H x 17" D |
| Oven 2 Interior Dimensions | 24" W x 18 5/8" H x 17" D |
| Oven 1 Usable Capacity | 1.6 cubic feet |
| Oven 1 Overall Capacity | 2.5 cubic feet |
| Oven 2 Usable Capacity | 2.9 cubic feet |
| Oven 2 Overall Capacity | 4.4 cubic feet |
| Door Clearance | 19 1/2" |
| Star-K Certified | Yes |
| Shipping Weight | 654 lbs |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 13.38 in. |
| Length | 19 in. |
| Weight | - |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 17 3/8" W x 10 1/2" H x 18 5/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24" W x 13 3/8" H x 19 1/8" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 17 3/8" W x 10 1/2" H x 18 5/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24" W x 13 3/8" H x 19 1/8" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 17 3/8" W x 10 1/2" H x 18 5/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24" W x 13 3/8" H x 19 1/8" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 17 3/8" W x 10 1/2" H x 18 5/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24" W x 13 3/8" H x 19 1/8" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 17 3/8" W x 10 1/2" H x 18 5/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24" W x 13 3/8" H x 19 1/8" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 17 3/8" W x 10 1/2" H x 18 5/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24" W x 13 3/8" H x 19 1/8" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 17 3/8" W x 10 1/2" H x 18 5/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24" W x 13 3/8" H x 19 1/8" D |
| Dimensions with 27" Trim | 26 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 30" Trim | 29 7/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Dimensions with 36" Trim | 35 5/8" W x 18 1/4" H x 19" D |
| Interior Dimensions | 17 3/8" W x 10 1/2" H x 18 5/8" D |
| Freestanding Dimensions | 24" W x 13 3/8" H x 19 1/8" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 18.38 in. |
| Shipping Length | 24 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.53 ft³ |
| Dimensional Weight | 43.88 lbs. |
| Total of Cubes | 3.53 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 43.88 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Wolf Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
















