60" Dual Fuel Range - 6 Burners, Infrared Charbroiler and Infrared Griddle - DF60650CGSPLP
60" Dual Fuel Range - 6 Burners, Infrared Charbroiler and Infrared Griddle
Model: DF60650CGSPLP











60" Dual Fuel Range - 6 Burners, Infrared Charbroiler and Infrared Griddle
Model: DF60650CGSPLP
Key Features
The full-color touchscreen is intuitive and easy to read, discreetly hiding away when not in use
The redesigned 15,000 Btu griddle features even, precise heat, handling breakfast with equal finesse as seared proteins and stir-fried vegetables
Burners produce up to 20,000 Btu for fast boils and intense sears and as low as 300 Btu for true simmers and melts
Take the guesswork out of cooking with 10 chef-created cooking modes, including Bake, Broil, Convection, Convection Roast, Dehydrate, Gourmet, Proof, Roast, Stone, and Warm
Make a statement with your choice of door colors and finishes for your Wolf Dual Fuel Range—classic stainless or new powder-coated black or white
Patented dual-stacked, sealed burners offer precise temperature adjustment
For improved temperature control and safety, the spark ignition system reignites burners automatically
Wolf’s Dual VertiFlow™ convection system provides reliably even heat, reduces hot and cold spots, and enables consistent multi-rack cooking
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
The full-color touchscreen is intuitive and easy to read, discreetly hiding away when not in use
The redesigned 15,000 Btu griddle features even, precise heat, handling breakfast with equal finesse as seared proteins and stir-fried vegetables
Burners produce up to 20,000 Btu for fast boils and intense sears and as low as 300 Btu for true simmers and melts
Take the guesswork out of cooking with 10 chef-created cooking modes, including Bake, Broil, Convection, Convection Roast, Dehydrate, Gourmet, Proof, Roast, Stone, and Warm
Make a statement with your choice of door colors and finishes for your Wolf Dual Fuel Range—classic stainless or new powder-coated black or white
Patented dual-stacked, sealed burners offer precise temperature adjustment
For improved temperature control and safety, the spark ignition system reignites burners automatically
Wolf’s Dual VertiFlow™ convection system provides reliably even heat, reduces hot and cold spots, and enables consistent multi-rack cooking
Gourmet Mode features nearly 50 presets that automatically control the oven to ensure delicious results
The adjustable 16,000 Btu infrared charbroiler features high and low settings, aptly handling a range of foods from steaks and burgers to delicate fish fillets and vegetables
LED backlit control bezels illuminate when in use, indicating which burners are active
The oven offers self-clean, delayed start, timed cook, and Sabbath features
The temperature probe alerts you when your dish has reached the desired temperature
Control your oven from wherever you are using our convenient Owner's App—remotely preheat, adjust temperatures, select modes, and more
Specifications
Product Details
| Oven 1 Interior Dimensions | 25 1/4" W x 17 1/2" H x 20" D |
| Oven 2 Usable Capacity | 3.2 cubic feet |
| Oven 2 Overall Capacity | 5.1 cubic feet |
| Door Clearance | 21" |
| Star-K Certified | Yes |
| Overall Dimensions | 59 7/8" W x 36 1/2" H x 29 1/2" D |
| Oven 2 Interior Dimensions | 25 1/4" W x 17 1/2" H x 20" D |
| Oven 1 Usable Capacity | 3.2 cubic feet |
| Oven 1 Overall Capacity | 5.1 cubic feet |
| Shipping Weight | 827 lbs |
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 47.88 in. |
| Height | 36.5 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 52.88 in. |
| Shipping Height | 41.5 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.83 ft³ |
| Dimensional Weight | 370.86 lbs. |
| Total of Cubes | 29.83 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 370.86 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Wolf Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











