Monogram 27" Stainless Steel Warming Drawer - ZKW700SSNSS
Monogram 27" Stainless Steel Warming Drawer
Model: ZKW700SSNSS


Monogram 27" Stainless Steel Warming Drawer
Model: ZKW700SSNSS
Key Features
Large-Capacity Warming Drawer
The Monogram Minimalist Collection
Variable Humidity Control
Variable Degree Control
Frameless Front
Indicator Light
Elevated Half Rack
Stainless Steel Drawer Front with Minimal Handle
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Large-Capacity Warming Drawer
Experience the luxury of perfectly heated dishes with this spacious 1.67 cu. ft. warming drawer
The Monogram Minimalist Collection
Streamlined design and precisely machined metals create a contemporary yet functional aesthetic
Variable Humidity Control
From crispy to moist, achieve exactly the right texture with variable humidity control that enhances every culinary creation
Variable Degree Control
Perfect for freshly-made meals or reheated dishes, variable temperature control offers heating options from 80- to 210-degrees for exceptional results every time
Frameless Front
Expertly engineered for style, simplicity and functionality, the drawer's frameless front blends in seamlessly with its surroundings
Indicator Light
Convenient and tastefully unobtrusive indicator light illuminates when the drawer is on, for a functional yet contemporary aesthetic
Elevated Half Rack
Ideal for keeping food warm, the elevated half rack maximizes drawer space, simplifying the art of meal preparation
Stainless Steel Drawer Front with Minimal Handle
Accepts 3/4" trimless custom panel and custom handle with trim kit
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 23.75 in |
| Net Weight | 53 lb |
| Overall Width | 26.75 in |
| Overall Height | 10.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 59 lb |
| Overall Depth with Handle | 26.25 in |
| Cabinet Width | 27 in |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/2 x 9-1/4 x 23-1/2 |
| Interior Dimensions (w x h x d) (in.) | 20-7/8 x 6-1/4 x 22-1/16 |
FEATURES
| Short Description | 27" Stainless Steel Warming Drawer |
| Product Type | Warming Drawers |
| Variable Humidity Control | Crisp - Moist |
| Indicator Lights | "ON" |
| Half Rack | Yes |
| Power Cord Length | 4' 8" |
| Variable Temperature Control | Proof(80) / Low(140) / Med(170) / High(210) |
| Receptacle Type | 3-Prong Grounding |
| Control Type | On/Off Rocker Switch |
| Full Extension Ball Bearing Glides | Yes |
APPEARANCE
| Handle Color | Stainless Steel |
| Design Style | Minimalist Collection |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle Design | Minimalist |
| Installation | Under Cooktop |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Heating Element Wattage | 450W |
| Electrical Requirements | 120V/60Hz/15Amps |
| Hertz | 60 |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.67 cu ft |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 25-1/2 x 9-1/4 x 23-1/2 |
| Interior Dimensions (w x h x d) (in.) | 20-7/8 x 6-1/4 x 22-1/16 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 10.5 in. |
| Length | 23.75 in. |
| Weight | 53 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 15.5 in. |
| Shipping Length | 28.75 in. |
| Shipping Weight | 93 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 93 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.86 ft³ |
| Dimensional Weight | 47.99 lbs. |
| Total of Cubes | 3.86 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 47.99 lbs. |
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











