$9,000.00
Was$9,900.00Save $900.00 (9%)
Monogram 30" Hearth Oven - ZEP30FRSS
$9,000.00
Was$9,900.00Save $900.00 (9%)
Current Rebates
Key Features
Handcrafted luxury
Flush installation
Brick oven performance
Electric heating zones
Capacitive touch LCD controls
Built-in installation
Integrated oven ventilation system
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Handcrafted luxury
Can be found in every aspect of the design, from the brushed stainless exterior to the simple touch controls
Flush installation
Offers a look of seamless perfection that installs flush with surrounding cabinetry
Brick oven performance
Each electric hearth oven is handcrafted to capture the performance of a wood-fired brick oven and perfectly prepare Neapolitan-style pizzas, soft artisanal bread or a whole roasted branzino
Electric heating zones
Combine the crisping performance of traditional coal- and wood-burning hearth ovens with the precision and ease of a luxury appliance
Capacitive touch LCD controls
Allow for easy selection of preset cooking options
Built-in installation
is made possible with a 30"-width cabinet cutout
Integrated oven ventilation system
Allows for simple installation, with no additional ductwork required
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
FILTER
| App Filter - WiFi Connect | Built-In |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 24.5 in |
| Net Weight | 133 lb |
| Overall Width | 29.75 in |
| Overall Height | 23.5625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 29-15/16 x 23-11/16 x 23-1/2 |
| Approximate Shipping Weight | 266 lb |
APPEARANCE
| Design Style | Statement Collection |
| Oven Door Features | Open Window |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Over Warming Drawer |
ACCESSORIES
| Baking Stone Accessory | Yes |
| Brass Decorative Strip | Yes |
| Pizza Turning Peel | Yes |
| Wooden Pizza Peel | Yes |
FEATURES
| WiFi Connect | Built-In |
| Fuel Type | Electric |
| Cooking Technology | Multiple |
| Oven Features | Temperature control (80F - 1300F) |
| Short Description | 30" Flush Hearth Oven |
| Control Type | 7" Full-Color Touch LCD Screen |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Connected Capabilities | DiGiorno |
| Product Type | Hearth Oven |
| Configuration | Hearth Oven |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 240V/208V; 60Hz; 50A |
| KW Rating at 240V | 12.0 |
| Amp Rating at 208V | 50 |
| Amp Rating at 240V | 50 |
| KW Rating at 208V | 10.4 |
| Hertz | 60 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.23 cu ft |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 29-15/16 x 23-11/16 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 23.56 in. |
| Length | 24.5 in. |
| Weight | 133 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 28.56 in. |
| Shipping Length | 29.5 in. |
| Shipping Weight | 173 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 173 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 9.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 123.55 lbs. |
| Total of Cubes | 9.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 123.55 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.























