5.0 Cu. Ft. Smart Single Wall Oven With Touchscreen - WOS51EC0HW
5.0 Cu. Ft. Smart Single Wall Oven With Touchscreen
Model: WOS51EC0HW












5.0 Cu. Ft. Smart Single Wall Oven With Touchscreen
Model: WOS51EC0HW
Replaced By
30-Inch Single Wall Oven with Air Fry When Connected - 5.0 Cu. Ft.
Model: WOES5030LW

$1,884.00
Was$2,099.00Save $215.00 (10%)
Key Features
Smart Wall Ovens
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Smart Wall Ovens
When you’re busy in another room, use your smartphone to monitor cooking progress, so you’re ready to eat when dinner’s done.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 13.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 164.05 lbs. |
| Total of Cubes | 13.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 164.05 lbs. |
Refinements
| Features | ADA Compliant |
Exterior Details
| Door Lock | Yes |
| Door Type | Metal & Glass |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Plastic |
| Oven Window Size | Extra Large |
Oven Cavity Details
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Functions | No |
| Door Broil Position | Closed |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Coating | Porcelain |
| Interior Color | Grey |
| Light Type | Incandescent |
| Number of Bake Elements | 1 |
| Number of Broil Elements | 1 |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 6 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning w/Steam |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Temperature Conversion | Yes |
| Bake Element Power | 2,800 W |
| Broiler Element Power | 3,600 W |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | App, Remote Access, Voice Controlled, WiFi |
Details
| Delay Clean | Yes |
| Flush Installation Approved | No |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Oven Type | Single |
| Cooktop Combinations | G7CE3034, G7CE3055, G7CE3635, G9CE3065, G9CE3675, RCS2012, UCIG245KBL, W3CG3014, W5CE1522, W5CE3024, W5CE3625, WCC31430, WCE55US0, WCE55US4, WCE55US6, WCE77US0, WCE77US6, WCE97US0, WCE97US6, |
| Oven Selections | Audible Signal, Automatic Door Latch, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Favorites, Frozen Bake, Keep Warm Setting, Language Conversion, Rapid Preheat, |
Controls
| Control Type | Glass Touch Digital Display |
| Display Color | Full Color |
| Electronic Display Type | LCD Screen |
| Language Conversion | English/French/Spanish |
| Light Control | Oven Light Touch Pad |
Electrical
| Amps | 20 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Features
| Wall Oven Features | ADA Compliant |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Side and Front Reach Compliant |
| CUL | Yes |
| Star K Certified | Yes |
| UL | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 28.75 in. |
| Length | 26.44 in. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 28 in |
| Gross Weight | 145 lbs |
| Net Weight | 140 lbs |
| Oven Interior Depth | 19 in |
| Oven Interior Height | 18 in |
| Oven Interior Width | 25 in |
| Weight | 145 lbs. |
| Cutout Width | 28.5 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24.5 in |
| Depth Closed Including Handles | 26.438 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46.75 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 33.75 in. |
| Shipping Length | 31.44 in. |
| Source | Calculation |
| Shipping Weight | 185 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 185 lbs. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










