$2,299.99
Stainless Steel European Convection Built-in Single Wall Oven - SWA3062GS
$2,299.99
Key Features
Modern Edge-to-Edge Black Glass with Convenient Viewing Window
True European Convection for Efficient Heating, and Even Browning
Dampened Hinges on the Soft-Close Oven Door Prevent Slamming
Touch Glass Controls and Large LCD Display are Easy to See, Operate and Clean
Stainless Steel Design with Bright, Halogen Interior Lighting and Blue Porcelain Finish
Warm, Proof and Sabbath Modes with a Built-In Probe Thermometer
Powerful Cooking with 8 Pass Upper Element and 6 Pass Hidden Bake Element Plus Convection Element
Interior Lighting
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Modern Edge-to-Edge Black Glass with Convenient Viewing Window
True European Convection for Efficient Heating, and Even Browning
Dampened Hinges on the Soft-Close Oven Door Prevent Slamming
Touch Glass Controls and Large LCD Display are Easy to See, Operate and Clean
Stainless Steel Design with Bright, Halogen Interior Lighting and Blue Porcelain Finish
Warm, Proof and Sabbath Modes with a Built-In Probe Thermometer
Powerful Cooking with 8 Pass Upper Element and 6 Pass Hidden Bake Element Plus Convection Element
Interior Lighting
The bright, halogen interior lighting and large viewing pane let you keep an eye on your food from the outside.
A Wide Range of Cooking Capabilities
Includes 14-pass heating elements, 8-pass upper element, and 6-pass hidden bake element. The 8-pass upper element and probe thermometer give you precise control. The 6-pass hidden bake element and sculpted floor of the modern, cobalt blue porcelain interior make cleanup a breeze.
Versatile Cooking Space
Six sculpted rack positions create a versatile cooking space. The included standard racks and glide rack make cooking for a crowd easy.
Dare to Create
Deciding between sweet or savory recipes may be difficult, but baking them to perfection? Not a problem. You can quickly and easily create unique, decadent desserts with this powerful, sleek appliance.
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
CONFIGURATION
| Capacity | 5.0 |
| Standard Rack | 2 chrome racks |
| Width(inches) | 29-7/8" |
| Finish | Stainless Steel |
| Height(inches) | 28-7/16" |
| Glide Rack | 1 chrome glide rack |
| Door Type | Soft-Close Door |
| Embossed / Ladder Rack - Mounting | Embossed |
| Rack Positions | 6 |
DIMENSIONS & WEIGHT (IN./LBS.) (W X H X D)
| Cutout Dimensions (W x H x D) | 28-5/8" x 27-1/2" x 24" |
| Product Dimensions (W x H x D) | 29-7/8" x 28-7/16" x 23-1/2" |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 33" x 29-1/4" x 31" |
| Product Weight / Shipping Weight | 169 lbs/194lbs |
COOKING FEATURES
| Broil Element | 3600W, 8 Pass |
| Bake Element | 2200W, Hidden Bake, 6 Pass |
| Convection Broil | Yes |
| Convection Bake | Yes |
| Convection Roast | Yes |
| Interior Oven Finish | Blue Porcelain |
| Interior Lights | Halogen x 2 |
| Warm Mode | Yes |
| Auto Convection Conversion | Yes |
| Proof Mode | Yes |
| Delay Start | Yes |
| True European Convection | Yes |
ADDITIONAL FEATURES
| Removable Door | Yes |
| Cleaning Time Setting | Yes |
| Cleaning Type | Self Clean |
| Cleaning Lock | Auto |
ACCESSORIES
| Broiler Pan/Grid | Yes, included |
| Meat Temperature Probe | Yes, included |
| Wall Oven Glide Rack | Yes, SKWR30A0FC |
ADDITIONAL SPECIFICATIONS
| Power Source | 240V, 60Hz / 20A |
CONTROL PANEL
| Control Panel Location | Top |
| Control Panel Type | Glass Touch |
| Display Type | TFT LCD Display 3-3/4" x 2-1/8" |
| Display Color | White on Blue Background |
| Display Style | Matrix |
| UPC | 074000621534 |
CONTROLS
| Clock/Timer | Yes |
| Language | English |
| Temperature | Fahrenheit/Celsius |
| Cook Time | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Audible Preheat Signal | Yes |
| Sound Adjustment | Yes |
| Display Brightness | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Calibration | Yes |
| Demo Mode | Yes |
| Control Panel Lock | Yes |
WARRANTY/UPC
| Parts | 1 Year Limited |
| Labor | 1 Year Limited |
| UPC | 074000621534 |
Other
| Cutout Dimensions (W x H x D) | 28-5/8" x 27-1/2" x 24" |
| Product Dimensions (W x H x D) | 29-7/8" x 28-7/16" x 23-1/2" |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 33" x 29-1/4" x 31" |
| Capacity | 5.0 |
| Standard Rack | 2 chrome racks |
| Finish | Stainless Steel |
| Glide Rack | 1 chrome glide rack |
| Door Type | Soft-Close Door |
| Embossed / Ladder Rack - Mounting | Embossed |
| Rack Positions | 6 |
Dimensions & Weight
| Width | 29 in. |
| Height | 28 in. |
| Length | - |
| Weight | - |
| Cutout Dimensions (W x H x D) | 28-5/8" x 27-1/2" x 24" |
| Product Dimensions (W x H x D) | 29-7/8" x 28-7/16" x 23-1/2" |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 33" x 29-1/4" x 31" |
| Product Weight / Shipping Weight | 169 lbs/194 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34 in. |
| Shipping Height | 33 in. |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Sharp Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.




















