Ge Profile™ 27 In. Single Wall Oven Advantium® Technology - PSB9100SFSS
Ge Profile™ 27 In. Single Wall Oven Advantium® Technology
Model: PSB9100SFSS














Product Video

Ge Profile™ 27 In. Single Wall Oven Advantium® Technology
Model: PSB9100SFSS
Replaced By
Ge Profile™ 27" Single Wall Oven With 120v Advantium® Technology
Model: PSB9100SVSS

$2,198.00
Was$2,699.00Save $501.00 (19%)
Key Features
Speedcook oven (120V)
Multiple cooking functions
Custom Recipe Saver
Halogen heat
Over 175 preprogrammed menu selections
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Speedcook oven (120V)
Enjoy oven-quality results two- to four- times faster than a conventional oven
Multiple cooking functions
Expand your cooking versatility with an all in one oven
Custom Recipe Saver
Conveniently store cooking instructions for up to 30 different recipes
Halogen heat
Skip the preheating with nearly instantaneous halogen heat
Over 175 preprogrammed menu selections
Preprogrammed selections make meals easy
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 21.5 in |
| Cabinet Width | 27 in |
| Overall Width | 26.75 in |
| Overall Height | 19.03125 in |
| Depth with Door Open | 34.5 in |
| Cavity (W x H x D) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
| Approximate Shipping Weight | 91 lb |
| Net Weight | 75 lb |
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Amperage | 15 |
| Volts/Hertz | 120V; 60Hz |
| Input Volts/Hertz | 120/60 |
| Broiler Wattage | 1200W |
| Electrical Input - 120V Watts | 1800 |
| Voltage (MIN) | 120 V |
| Voltage (MAX) | 120 V |
APPEARANCE
| Door Color | Stainless Steel |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Oven Door Features | Oven Window |
| Handle Design | Designer Style |
| Color Appearance | Stainless Steel |
FEATURES
| Control Features | Timer On/Off |
| Advantium Cooking Modes | Warm |
| Configuration | Single Oven |
| Style | Built-In |
| Baking/Speed Cook Pan | Porcelain |
| Fuel Type | Electric |
| Vent | Top |
| Product Type | Single Oven |
| Oven Rack Features | Pedestal Rack |
| Program Cooking | Over 175 Programmed Menu Selections |
| Cooking Technology | Advantium |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Reheat |
| Microwave Watts (IEC-705) | 950 W |
| Microwave Oven Interior | Stainless Steel |
| Control Type | Glass Touch |
| Advantium Cooking Modes | Broil |
| Advantium Cooking Modes | Convection |
| Advantium Cooking Modes | Microwave |
| Advantium Cooking Modes | Proof |
| Advantium Cooking Modes | Speedcook |
| Control Features | Back |
| Control Features | Cancel/Off |
| Control Features | Help |
| Control Features | Favorite Recipe |
| Control Features | Lock Controls |
| Control Features | Options |
| Control Features | Power Temp |
| Control Features | Start/Pause |
| Control Type | Dial |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Cook |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Defrost |
| Microwave Sensor Cooking Controls | Express |
| Product Type | Microwave Oven Combination |
| Turntable Size | 16 |
| Vent | Back |
| Vent | Front |
ACCESSORIES
| Cookbook | Yes |
| Metal Oven Pan | Yes |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Cavity (W x H x D) | 20-1/16 x 8-1/2 x 17 |
Dimensions & Weight
| Width | 26.75 in. |
| Height | 19.03 in. |
| Length | 21.5 in. |
| Weight | 75 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.75 in. |
| Shipping Height | 24.03 in. |
| Shipping Length | 26.5 in. |
| Shipping Weight | 115 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 115 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 78.74 lbs. |
| Total of Cubes | 6.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 78.74 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 1.70 cu ft |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











