30" Built-In Single Wall Oven with Trivection Technology - JT930BHBB
30" Built-In Single Wall Oven with Trivection Technology
Model: JT930BHBB











30" Built-In Single Wall Oven with Trivection Technology
Model: JT930BHBB
Replaced By
Ge Profile™ 30" Smart Built-in Convection Single Wall Oven With No Preheat Air Fry And Precision Cooking
Model: PTS7000SNSS

$1,998.00
Was$3,499.00Save $1,501.00 (43%)
Key Features
Speed bake
Speed broil
Convection Bake multi-rack
Convection Roast
Glass touch controls
Self-clean oven
TrueTemp oven system
Extra-large oven capacity
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Speed bake
Bake up to five times faster than a traditional oven without compromising the oven-quality results
Speed broil
Broil up to two times faster than a traditional oven and get the same oven quality results you love
Convection Bake multi-rack
The reversing fan and third, 2500-watt element surrounding a fan provides even browning on every rack
Convection Roast
Optimal for larger cuts of meat, this setting rotates the heat around all sides, sealing in the juices, producing rotisserie results at up to 25% faster than a conventional oven
Glass touch controls
Smooth controls are easy to use and add a sophisticated style to the kitchen
Self-clean oven
Self-clean allows you to spare yourself from the trouble and effort it takes to scrub the oven interior
TrueTemp oven system
Even heat distribution and maximum oven control
Extra-large oven capacity
Enough room to cook an entire meal at once
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 193 lb |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 27-1/4 x 23-1/2 |
| Net Weight | 173 lb |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 17-1/2 |
| Overall Depth | 23 1/2 in |
| Overall Height | 28 1/4 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
FEATURES
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Single Oven |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake / Thermal Roast |
| Cooking System | True European Convection with Precise Air |
| Temperature Management System | True Temp System |
| Oven Control Features | Variable Broil |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Control Type | Chef's Guide Glass Touch Controls |
| Trivection® Cookbook | Included |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 5 |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions |
| Interior Oven Light | Halogen |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Convection Cook Pads |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Defrost Mode |
| Oven Control Features | Help Mode |
| Oven Control Features | Delay Bake Option With Warm Mode |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Oven Light Pad |
| Oven Control Features | Start Pad |
| Oven Control Features | Light Self Clean Mode |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Temperature Display |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi/Single Rack |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | Speed Bake |
| Oven Cooking Modes | Speed Broil |
| Oven Rack Features | 3 Heavy-Duty Oven Racks |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Installation | Undercounter |
| Color Appearance | Black on Black |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 2500W |
| Convection Wattage | 2500W |
| Amp Rating at 208V | 30 |
| KW Rating at 208V | 4.4 |
| Amp Rating at 240V | 30 |
| Bake Wattage | Dual 2500/900W |
| KW Rating at 240V | 5.9 |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
Other
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 27-1/4 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 17-1/2 x 17-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 28.25 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 173 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 33.25 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 213 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 213 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 142.09 lbs. |
| Total of Cubes | 11.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 142.09 lbs. |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 4.30 cu ft |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










