30" Electric Pizza Oven - PS96PZRSS
30" Electric Pizza Oven
Model: PS96PZRSS




































30" Electric Pizza Oven
Model: PS96PZRSS
Key Features
Pizza Oven
Precision Surface Sensor
Broil Amplifier
Built-In Rapid Crisping Plate
No Preheat Air Fry
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ App
Better When Connected
Edge-to-Edge Cooktop
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Pizza Oven
Use your oven not only for traditional baking, but also for making restaurant- quality pizza, thanks to expertly engineered features that combine
Precision Surface Sensor
Mounted directly beneath the cooking surface, this sensor detects the oven temperature and notifies you when it’s the right time to start cooking your first pizza or put in another
Broil Amplifier
Located between the heater and the top of the oven, the reflective aluminum shield redirects heat downward to perfectly brown your pizza crust and toppings
Built-In Rapid Crisping Plate
The cooking surface is a quarter-inch thick plate made of durable aluminum alloy that delivers rapid heat conduction and precise temperature control, so you can cook various styles and sizes of pizza to your ideal doneness
No Preheat Air Fry
Cook healthier, crispier versions
Built-In WiFi, Powered by SmartHQ App
Manage all aspects of your kitchen with the help of the SmartHQ™ App or your voice assistant (Select features require WiFi Connection) See details
Better When Connected
Ensure your oven always has the latest features, like new Air Fry modes, with downloadable software upgrades
Edge-to-Edge Cooktop
Continuous, edge-to-edge cooktop give you a large cooking space and can handle any cookware
12"/9"/6" Power Boil Element
A power boiler produces concentrated heat for rapid boiling in a flexible 12-inch/9-inch/6-inch burner size, so you spend less time waiting and more time cooking
True Convection with Precise Air
This oven features True Convection, an advanced convection system that uses a third heating element and reversing fan for the highest level of heat and air circulation
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
Specifications
FILTER
| App Filter - Cleaning Type | Self-Clean |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Width | 29.875 in |
| Overall Height | 37.375 in |
| Overall Depth | 29.5 in |
| Net Weight | 247 lb |
| Depth Without Handle | 26.875 in |
| Approximate Shipping Weight | 267 lb |
| Height to Top of Rear Vent Trim | 37.375 in |
| Depth with Door Open | 43.875 in |
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 10-1/8 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
| Height to Cooking Surface (in.) | 36.25 +/- .25 |
FEATURES
| Cooking System | True Convection with Precise Air |
| Oven Interior | Interior Oven Light |
| Element - Center | 6" 80W Warming Zone |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Element - Left Front | 8"/5" 1900W |
| Oven Rack Features | 3 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks |
| Oven Cleaning Type | Standard Clean (Upper) |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| WiFi Enabled Features | Pizza Mode |
| Product Type | Slide-In Double Oven |
| Heating Element "ON" Indicator Light | Yes |
| Cooktop Type | Radiant Smoothtop |
| Fuel Type | Electric |
| Element - Right Front | 12"/9"/6" 3600W Power Boil |
| WiFi Connect | Built-In |
| Control Location | Front controls |
| Control Type | Glass Touch |
| Hot Surface Indicator Lights | 1 |
| Sabbath Mode | Yes |
| Element - Left Rear | 8" 2000W |
| Cooking Technology | Convection |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Features | 8-Pass Broil Element (Lower) |
| OU Certified | No |
| Cooktop Burner Type | Smoothtop |
| Oven Cooking Modes | Warming (Both Ovens) |
| Infinite Heat Controls | Yes |
| Integrated Pizza Surface | Yes - Upper Oven |
| Element - Right Rear | 6" 1200W |
| Cooktop Surface | Edge-to-Edge |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Element - Right Front | 12”/9”/6” 3600W Power Boil |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Fresco |
| Connected Capabilities | Innit |
| Connected Capabilities | DiGiorno |
| Connected Capabilities | Sonos |
| Control Type | Backlit |
| Cooktop Burner Type | Radiant |
| Cooktop Surface | Black Patterned Ceramic Glass |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option (Lower) |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Oven Shut-Off with Override |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion |
| Oven Control Features | Auto Self Clean |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Chef Connect |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Delay Bake Option (Time Cook) |
| Oven Control Features | Delay Clean Option |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Fast Preheat |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Oven "ON" Light |
| Oven Control Features | Self-Clean Cool Down Time Display |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | Pizza Mode |
| Oven Cooking Modes | No Preheat Air Fry (Both Ovens) |
| Oven Cooking Modes | Proof (Lower Oven) |
| Oven Cooking Modes | Baked Goods - Both Ovens |
| Oven Cooking Modes | Frozen Pizza Multi Rack - Lower Oven |
| Oven Cooking Modes | Frozen Pizza Single Rack - Lower Oven (No Preheat) |
| Oven Cooking Modes | Frozen Snacks Multi Rack - Lower Oven |
| Oven Cooking Modes | Frozen Snacks Single Rack- Lower Oven (No Preheat) |
| Oven Features | 6-Pass Broil Element (Upper) |
| Oven Interior | Black Gloss Finish |
| Connected Capabilities | Google Home |
APPEARANCE
| Handle | GE Profile |
| Textured Steel Side Panels | Yes |
| Installation | Free-standing cut-out |
| Oven Door Features | Full-Wrapped Stainless |
| Handle Color | Brushed Stainless |
| Control Knobs | Weighted Stainless Steel Appearance |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Installation | Flush Appearance |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Oven Door Features | Easy clean oven door |
POWER / RATINGS
| Broiler Wattage | 3000W Upper / 3600W Lower |
| Convection Wattage | 2500W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 240V | 15.5 |
| Bake Wattage | 2650W Upper / 2650W Lower |
| Electrical Requirements | 208/240V |
| Hertz | 60 |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 2.4 Upper / 4.3 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 6.70 cu ft |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
ACCESSORIES
| Trim Kit | Optional |
| Trim Kit | JXFILLR1SS |
Other
| Oven Interior Dimensions (W x H x D) (in.) | 24 x 10-1/8 x 19-1/8 - Upper; 24 x 15 x 20-5/8 - Lower |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 37.38 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 247 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 42.38 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 287 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 287 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 19.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 236.97 lbs. |
| Total of Cubes | 19.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 236.97 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










