$629.95
30 In. Stainless Steel Over The Range Convection Microwave Oven With Traditional Handle - MWOOTRH30
30 In. Stainless Steel Over The Range Convection Microwave Oven With Traditional Handle
Model: MWOOTRH30



















30 In. Stainless Steel Over The Range Convection Microwave Oven With Traditional Handle
Model: MWOOTRH30
$629.95
Key Features
2-Speed Powerful Ventilation
Convection and Microwave Modes
One-Touch Cooking
DiamondTech Interior
Cooktop Lighting
Glass Turntable
Convection Rack
Convertible Microwave
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
2-Speed Powerful Ventilation
Enjoy up to a 300 CFM air flow that effectively removes unwanted smoke and grease from your kitchen - configurable for either recirculating or external ducting
Convection and Microwave Modes
Select from a variety of convection and microwave cooking settings to provide optimal dish results
One-Touch Cooking
Easy One-Touch controls allow you to quickly heat your favorite snacks and dishes
DiamondTech Interior
A unique stainless steel interior is engineered to scatter microwaves to ensure even cooking and prevent any cold spots
Cooktop Lighting
Easily illuminate your cooking space with 2 built-in lights
Glass Turntable
Durable glass turntable provides an even heat distribution with every use
Convection Rack
Achieve maximum convection performance with an included microwave rack designed to provide Polished Golden-brown results
Convertible Microwave
Convert to ductless or recirculating with charcoal filters (sold separately, model #MWO-CF) engineered to filter out harmful odors
Stainless Steel Finish
Brushed 430-grade stainless steel exterior provides an easy clean-up and a timeless look in your kitchen
Modern Design
ZLINE Microwaves boast a modern and seamless look that is built to complement your kitchen
One-touch Convenience
Conveniently and quickly cook any meal with easy-to-use touch controls and multiple cooking options
Choose Your Style
Easily complete your kitchen suite with Stainless Steel, Black Stainless, and Satin Stainless Steel.
Specifications
Other
| Interior Oven Dimensions | 19.5 in. W x 13.5 in. D x 9 in. H |
| Cut Out Dimensions | 30 in W x 13 in D x 16.5 in H |
| Oven Capacity | 1.5 Cu. Ft. |
| Voltage | 120V/ 60HZ |
| Input Power | 1500W |
| Output Power | 900W |
| Noise Level | 46 Decibels |
| Control Type | Touch Screen |
| Mount Type | Built-In |
| Certifications | ETL Listed |
| Material | Stainless Steel |
| Convection Fan | Yes |
| Warranty | 2 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 16.4 in. |
| Length | 15 in. |
| Weight | 64 lbs. |
| Width | 29.75 Inch |
| Height | 16.5 Inch |
| Weight | 63.9 lbs |
| Depth | 15.25 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 21.4 in. |
| Shipping Length | 20 in. |
| Shipping Weight | 104 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 104 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 34.75 Inch |
| Shipping Height | 21.5 Inch |
| Shipping Length | 20.25 Inch |
| Shipping Weight | 103.9 lbs |
| Total of Shipping Weight | 103.9 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.09 lbs. |
| Total of Cubes | 4.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.09 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 4.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 53.85 Ibs |
| Total of Cubes | 4.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 53.85 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.75 in W x 15.25 in D x 16.5 in H |
| Product Depth (in.): | 15.25 |
| Product Width (in.): | 29.75 |
| Product Height (in.): | 16.50 |
| Microwave Interior Dimensions (in): | 19.7" W x 13.5" D x 8.9"H |
| Cut-out Dimensions: | 30 in W x 13 in D x 16.5 in H |
Details
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Stainless Steel |
| Control Type: | Touch Screen |
| Product Weight (lb.): | 63.9 |
| Voltage: | 120vac |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 15A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | UL, DOE, CEC, NRCan |
| Manufacturer Warranty: | 2 year parts |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











