$1,699.95
30 In. 1.6 Cu. Ft. Built-in Convection Microwave Oven In Stainless Steel With Speed And Sensor Cooking - MWO30
30 In. 1.6 Cu. Ft. Built-in Convection Microwave Oven In Stainless Steel With Speed And Sensor Cooking
Model: MWO30














30 In. 1.6 Cu. Ft. Built-in Convection Microwave Oven In Stainless Steel With Speed And Sensor Cooking
Model: MWO30
$1,699.95
Key Features
Modern Design
One-touch Convenience
Choose Your Style
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Modern Design
ZLINE Microwaves boast a modern and seamless look that is built to complement your kitchen
One-touch Convenience
Conveniently and quickly cook any meal with easy-to-use touch controls and multiple cooking options
Choose Your Style
Easily complete your kitchen suite with Stainless Steel, Black Stainless, and Satin Stainless Steel.
Specifications
Product Details
| Brand Dimension: Noise Level: Voltage: Motor:Mount Type:Control Type: Material: MWO-30:MWO-30-BS:MWO-30-SS:Warranty: UPC:MWO-30:MWO-30-BS: MWO-30-SS:Certifications: Product Weight: Installation Type:Fuel Type:Installation and User Manual: | ZLINE Kitchen and Bath29.8 in. W x 22.4 in. D 19.1 in. H45 Decibles 120V/ 60HZ/15.5A 1000W Built-inTouch Screen Stainless Steel |. Black Stainless Steel. |. DuraSnow Stainless St |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
| Width | 29.75 Inch |
| Height | 19.13 Inch |
| Weight | 90 lbs |
| Depth | 22.38 Inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 34.75 Inch |
| Shipping Height | 24.13 Inch |
| Shipping Length | 27.38 Inch |
| Shipping Weight | 130 lbs |
| Total of Shipping Weight | 130 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
| Cubic Feet Measurement | 7.37 ft³ |
| Dimensional Weight | 91.59 Ibs |
| Total of Cubes | 7.37 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 91.59 Ibs |
Dimensions
| Dimensions: | 29.75 in W x 22.375 in D x 19.125 in H |
| Product Depth (in.): | 22.375 |
| Product Width (in.): | 29.75 |
| Product Height (in.): | 19.125 |
| Microwave Interior Dimensions (in): | 16.5 in. W x 16.5 in. D x 10 in. H |
| Cut-out Dimensions: | 28 in W x 23.125 in D x 19 in H |
Details
| Color/ Finish Family: | Stainless Steel |
| Hardware Color/Finish: | Stainless Steel |
| Control Type: | Touch Screen |
| Product Weight (lb.): | 90 |
| Voltage: | 120vac |
| Frequency: | 60 Hz |
| Amps: | 20A |
Warranties & Certifications
| Certifications and Listings: | UL, DOE, CEC, NRCan |
| Manufacturer Warranty: | 2 year parts |
You might also like these best sellers...
Where to Buy ZLINE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











