$3,398.00
Was$4,999.00Save $1,601.00 (32%)
30-inch Smart Electric Combo Wall Oven with Assisted Cooking Modes - PrintShield™ Finish - KOEC730SPS
30-inch Smart Electric Combo Wall Oven with Assisted Cooking Modes - PrintShield™ Finish
Model: KOEC730SPS





















30-inch Smart Electric Combo Wall Oven with Assisted Cooking Modes - PrintShield™ Finish
Model: KOEC730SPS
$3,398.00
Was$4,999.00Save $1,601.00 (32%)
Current Rebates
Key Features
Assisted Cooking Modes
Backlit Knobs
Designed To Be Personalized
FIT System Limited Guarantee
Fresh Pizza Mode
KitchenAid Brand's Most Precise Even-Heat™ True Convection
No Preheat Air Fry Mode
No Preheat Slow Roast
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Assisted Cooking Modes
suggest cook times and temperatures on an easy-to-navigate touch screen so you can explore new recipes with confidence.
Backlit Knobs
illuminate when oven is preheating and pulse when cooking is finished. Press the knob for 3 seconds to quick start Bake at 350°F or customize to your most used cook mode and temp.
Designed To Be Personalized
with a curated palette of mixed metal hardware. Change up your look with handle and knob accessory kits (sold separately) in Brass, Bronze, Black Ore and Stainless Steel.
FIT System Limited Guarantee
If your new 27”or 30” wall oven doesn’t fit, you may get up to $300 for professional modifications. Existing cabinet modifications only. Exclusions apply. See terms.*For full terms and details, visit https://www.kitchenaid.com/promotions/promotions.html
Fresh Pizza Mode
create homemade, restaurant-style pizzas from the comfort of your kitchen. Fresh pizza mode cranks the heat to 550°F for delicious results.
KitchenAid Brand's Most Precise Even-Heat™ True Convection
is designed with a new cooking algorithm and a unique bow-tie design with a heating element and fan. This design circulates hot air throughout the entire oven, providing optimal temperatures for delicious baked goods, juicy roasts and flavorful vegetables.
No Preheat Air Fry Mode
uses heating elements and a fan to circulate hot air within the cavity, crisping and browning food with less oil.*† *When compared to deep frying. †Dishwasher-safe basket sold separately.
No Preheat Slow Roast
provides tender meats, pastas and much more without the hassle of a separate appliance. Plus high-temp settings for soups, medium-temp settings for braising meats and low-temp settings to keep food warm after cooking.
Smart Appliance
lets you control the oven with your Google Assistant or an Alexa-enabled device to stay hands-on or hands-off.* The KitchenAid™ App lets you conveniently preheat, proof, bake, and roast, plus store your favorite recipes for easy reference. *Wi-Fi & App required. Features subject to change. Amazon Alexa capabilities available in U.S. only. Google Assistant capabilities available globally. For details and privacy info, visit KitchenAid.com/Connect (U.S.) or KitchenAid.ca/Connect (Canada). Alexa, Google and certain other trademarks are owned by their respective companies.
Temperature Probe
provides internal temperature updates on oven screen or your mobile device* so you can keep the precise heat needed for juicy pork loin roasts, halibut, lamb and more, without opening the door. Plus works in tandem with our Assisted Cooking Modes for seamless precision.*Wi-Fi & App required. Features subject to change. Amazon Alexa capabilities available in U.S. only. Google Assistant capabilities available globally. For details and privacy info, visit KitchenAid.com/Connect (U.S.) or KitchenAid.ca/Connect (Canada).
1.4 Cu. Ft. Microwave Oven Capacity
comfortably fits a variety of dishes with enough height for a mixing bowl and width for a 9" x 13" casserole dish.
5.0 Cu. Ft. Oven Capacity
provides room to cook multiple dishes, so you can cook a whole turkey or roast and sides all at once.
Far View Screen
automatically enlarges key information like temperature or remaining time after a few minutes of inactivity. This allows you to easily monitor your cooking progress from across the kitchen.
Favorites
Make your favorite cooking settings easy to access by creating and saving them right in the KitchenAid™ App or directly on your appliance.* *Appliance must be set to remote enable. Wi-Fi & App required. Features subject to change. For details and privacy info, visit kitchenaid.com/connect (USA) or kitchenaid.ca/connect (Canada).
LCD Touchscreen Display
makes it easy to choose settings and track cooking progress at a glance
Microwave Air Fry Mode
get crispy and browned food while using less oil than traditional deep frying.
Microwave Convection Cooking
includes up to 1200-watt convection element to provide a secondary option for convection cooking, ideal for baking macaroons or tortes while you use the lower oven to prepare the entrée.
Proofing Mode
provides consistent low heat to help activate the yeast in dough while it proofs, promoting rise.
Proudly assembled in Cleveland, Tennessee U.S.A.
We take pride in building strong, reliable appliances for your home. These wall ovens are proudly assembled by hard-working employees in Cleveland, Tennessee.
Sabbath Mode
meets kosher requirements for use on the Jewish Sabbath and other religious holidays. When in Sabbath Mode, the oven remains in baking mode at a constant temperature with lights, displays and tones disabled.
SatinGlide™ Roll-Out Extension Rack
features a roll-out extension rack and ball-bearing rollers with an easy-grip handle for effortless loading and unloading of large or heavy dishes.
Sensor Steam Cycle with Steamer Container
allows precise steaming based on food type and the doneness level selected. Includes a steamer container to help you get the best results.
Slow Cook
cooks food slowly at a low temperature, great for stewing meats and vegetables or building flavors in stews and currys with temperatures from 180°F to 300°F.
Smooth-Close Door
makes it easy to close the oven while your hands are full with special hinges that help prevent slamming. You can just nudge the door and it will glide to a soft, smooth close.
Steam Bake with Tray
adds moisture during the baking process so you can enjoy Basque cheesecake, or fluffy, moist honey wheat sandwich bread.
Steam Clean & Self-Cleaning Cycles
keep your oven clean with two distinct cycles. The Steam Clean Cycle, perfect for quick, routine maintenance, helps loosen cooked-on food in under an hour. Simply add water to the bottom of the oven and wipe down after the cycle. For a deeper clean, the high-temperature Self-Clean Cycle powers through baked-on spills, leaving the oven cavity clean with just a final wipe-down.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Star K Certified | Star K Certified |
| UL | Yes |
| Prop 65 | Standard |
Controls
| Control Type | Full Color LCD Electronic Touch |
| Display Color | Full Color |
| Electronic Display Type | Digital |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Add A Minute; Air Fry; Beverage; Control Lock; Convect; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Defrost; Dinner Plate; Easy Convect; End of Cycle Signal; Off/Cancel; Popcorn; Rehea |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Add A Minute; Air Fry; Beverage; Control Lock; Convect; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Defrost; Dinner Plate; Easy Convect; End of Cycle Signal; Off/Cancel; Popcorn; Rehea |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Add A Minute; Air Fry; Beverage; Control Lock; Convect; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Defrost; Dinner Plate; Easy Convect; End of Cycle Signal; Off/Cancel; Popcorn; Rehea |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Add A Minute; Air Fry; Beverage; Control Lock; Convect; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Defrost; Dinner Plate; Easy Convect; End of Cycle Signal; Off/Cancel; Popcorn; Rehea |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Add A Minute; Air Fry; Beverage; Control Lock; Convect; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Defrost; Dinner Plate; Easy Convect; End of Cycle Signal; Off/Cancel; Popcorn; Rehea |
| Language Conversion | English/French/Spanish |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Add A Minute, Air Fry, Beverage, Control Lock, Convect, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Defrost, Dinner Plate, Easy Convect, End of Cycle Signal, Off/Cancel, Popcorn, Rehea |
Details
| Air Fry | Yes |
| Flush Installation Approved | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Turntable | Yes |
| Microwave Configuration | Built-In |
| Oven Configuration | Single Oven |
| Oven Selections | Air Fry; Assisted Cooking; Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Bake; Convect Broil; Convect Modes; Convect Roast; Cook Time Indicator; Delay Start; Favorites |
| Oven Type | Combination |
| Oven Selections | Air Fry; Assisted Cooking; Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Bake; Convect Broil; Convect Modes; Convect Roast; Cook Time Indicator; Delay Start; Favorites |
| Oven Selections | Air Fry; Assisted Cooking; Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Bake; Convect Broil; Convect Modes; Convect Roast; Cook Time Indicator; Delay Start; Favorites |
| Oven Selections | Air Fry; Assisted Cooking; Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Bake; Convect Broil; Convect Modes; Convect Roast; Cook Time Indicator; Delay Start; Favorites |
| Oven Selections | Air Fry; Assisted Cooking; Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Bake; Convect Broil; Convect Modes; Convect Roast; Cook Time Indicator; Delay Start; Favorites |
| Door Release | Handle |
| Microwave Interior Light | Halogen |
| Oven Selections | Air Fry, Assisted Cooking, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Convect Bake, Convect Broil, Convect Modes, Convect Roast, Cook Time Indicator, Delay Start, Favorites |
| Personalized Hardware | Yes |
| Scrolling Electronic Display | Yes |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Volts | 240 |
| Watts | 900 |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Door Lock | Yes |
Microwave Details
| Sensor Cooking | Yes |
| Microwave Capacity | 1.4 cu. ft. |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Works With | App, Bluetooth, Remote Access, WiFi |
Features
| Wall Oven Features | Smart Appliance |
Oven Cavity Details
| Bake Element Power | 2800W |
| Broiler Element Power | 4000W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection | Yes |
| Convection Element Power | 1200 w |
| Convection Element Type | True Convection |
| Convection Functions | Bake, Broil, Air Fry, Convection Conversion |
| Convection Power | 1,200 w |
| Cooking Power | 900 w |
| Door Broil Position | Closed |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Coating | Porcelain |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 6 |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Oven Cooking System | True Convection |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Rack Type | 1 Standard Rack, 1 Gliding Roll-out Rack |
| Self-Cleaning Oven Racks | Yes |
| Temperature Probe | Yes |
Dimensions
| Common Size | 30 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 41-313/1000 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth | 26-15/16 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 26-469/500 in |
| Gross Weight | 263-9/20 lbs |
| Height | 42-3/4 in |
| Microwave Interior Depth | 16-1/2 in |
| Microwave Interior Height | 8-1/4 in |
| Microwave Interior Width | 17-5/8 in |
| Net Weight | 257-9/20 lbs |
| Oven Capacity | 5 cu. ft. |
| Oven Interior Depth | 19 in |
| Oven Interior Height | 18 in |
| Oven Interior Width | 25 in |
| Width | 29-3/4 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










