30-inch Smart Electric Combo Wall Oven With Assisted Cooking Modes - Printshield™ Finish - KOEC630SPS
30-inch Smart Electric Combo Wall Oven With Assisted Cooking Modes - Printshield™ Finish
Model: KOEC630SPS




















30-inch Smart Electric Combo Wall Oven With Assisted Cooking Modes - Printshield™ Finish
Model: KOEC630SPS
Key Features
KitchenAid Brand's Most Precise Even-Heat™ True Convection
Assisted Cooking Modes
Backlit Knobs
Fresh Pizza Mode
Microwave Convection Cooking
No Preheat Slow Roast
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
KitchenAid Brand's Most Precise Even-Heat™ True Convection
is designed with a new cooking algorithm and a unique bow-tie design with a heating element and fan. This design circulates hot air throughout the entire oven, providing optimal temperatures for delicious baked goods, juicy roasts and flavorful vegetables.
Assisted Cooking Modes
suggest cook times and temperatures on an easy-to-navigate touch screen so you can explore new recipes with confidence.
Backlit Knobs
illuminate when oven is preheating and pulse when cooking is finished. Press the knob for 3 seconds to quick start Bake at 350°F or customize to your most used cook mode and temp.
Fresh Pizza Mode
create homemade, restaurant-style pizzas from the comfort of your kitchen. Fresh pizza mode cranks the heat to 550°F for delicious results.
Microwave Convection Cooking
includes up to 1200-watt convection element to provide a secondary option for convection cooking, ideal for baking macaroons or tortes while you use the lower oven to prepare the entrée.
No Preheat Slow Roast
provides tender meats, pastas and much more without the hassle of a separate appliance. Plus high-temp settings for soups, medium-temp settings for braising meats and low-temp settings to keep food warm after cooking.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Star K Certified | Star K Certified |
| UL | Yes |
Oven Cavity Details
| Bake Element Power | 2800W |
| Broiler Element Power | 4000W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection | Yes |
| Convection Element Power | 3200 w |
| Convection Element Type | True Convection |
| Convection Functions | Bake, Broil, Air Fry, Convection Conversion |
| Convection Power | 1,200 w |
| Cooking Power | 900 w |
| Door Broil Position | Closed |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Coating | Porcelain |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 6 |
| Oven Cleaning Type | Steam Clean |
| Self-Cleaning Oven Racks | Yes |
| Temperature Probe | Yes |
Dimensions
| Common Size | 30 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 41-313/1000 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth | 26-15/16 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 26-469/500 in |
| Gross Weight | 263-9/20 lbs |
| Height | 42-3/4 in |
| Microwave Interior Depth | 16-1/2 in |
| Microwave Interior Height | 8-1/4 in |
| Microwave Interior Width | 17-5/8 in |
| Net Weight | 257-9/20 lbs |
| Oven Capacity | 5 cu. ft. |
| Oven Interior Height | 19 in |
| Oven Interior Width | 18 in |
| Width | 29-3/4 in |
Controls
| Control Type | Full Color LCD Electronic Touch |
| Display Color | Full Color |
| Electronic Display Type | Digital |
| Language Conversion | English/French/Spanish |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Add A Minute, Air Fry, Beverage, Control Lock, Convect, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Defrost, Dinner Plate, Easy Convect, End of Cycle Signal, Off/Cancel, Popcorn, Rehea |
Microwave Details
| Microwave Capacity | 1.4 cu. ft. |
| Sensor Cooking | Yes |
Details
| Air Fry | Yes |
| Door Release | Handle |
| Flush Installation Approved | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Microwave Interior Light | Halogen |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Selections | Air Fry, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Favorites, Fresh Pizza Mode, Keep Warm Setting, Language Conversion, Proofing, Rapid P |
| Personalized Hardware | No |
| Turntable | Yes |
| Turntable Diameter Size | 14-1/8 in |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | App, Bluetooth, Remote Access, WiFi |
Exterior Details
| Door Lock | Yes |
| Door Type | Metal & Glass |
Electrical
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
| Watts | 900 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










