$3,194.00
Was$4,799.00Save $1,605.00 (33%)
30-inch Electric Combo Wall Oven with No Preheat Air Fry Mode - PrintShield™ Finish - KOEC530SPS
30-inch Electric Combo Wall Oven with No Preheat Air Fry Mode - PrintShield™ Finish
Model: KOEC530SPS




















30-inch Electric Combo Wall Oven with No Preheat Air Fry Mode - PrintShield™ Finish
Model: KOEC530SPS
$3,194.00
Was$4,799.00Save $1,605.00 (33%)
Current Rebates
Key Features
5.0 Cu. Ft. Oven Capacity
EasyConvect™ Conversion System
Even-Heat™ True Convection
FIT System Limited Guarantee
No Preheat Air Fry Mode
PrintShield™ Finish
SatinGlide™ Roll-Out Extension Rack
Temperature Probe
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
5.0 Cu. Ft. Oven Capacity
provides room to cook multiple dishes, so you can cook a whole turkey or roast and sides all at once.
EasyConvect™ Conversion System
Automatically adjusts conventional baking temperatures and cook times to their convection equivalents, making it easy to use convection with recipes of all kinds.
Even-Heat™ True Convection
features a unique bow-tie design with a heating element and fan that circulates hot air throughout the entire oven, providing optimal temperatures for delicious baked goods, juicy roasts and flavorful vegetables.
FIT System Limited Guarantee
If your new 27”or 30” wall oven doesn’t fit, you may get up to $300 for professional modifications. Existing cabinet modifications only. Exclusions apply. See terms.*For full terms and details, visit https://www.kitchenaid.com/promotions/promotions.html
No Preheat Air Fry Mode
uses heating elements and a fan to circulate hot air within the cavity, crisping and browning food with less oil.*† *When compared to deep frying. †Dishwasher-safe basket sold separately.
PrintShield™ Finish
Resists smudges and fingerprints. The specialized coating for stainless steel is easy to clean with just water and a soft cloth, so you can spend more time cooking and less time cleaning up.
SatinGlide™ Roll-Out Extension Rack
features a roll-out extension rack and ball-bearing rollers with an easy-grip handle for effortless loading and unloading of large or heavy dishes.
Temperature Probe
provides internal temperature updates on oven screen so you can control whether your roast beef tenderloin comes out rare, medium rare, or medium without opening the door.
1.4 Cu. Ft. Microwave Oven Capacity
comfortably fits a variety of dishes with enough height for a mixing bowl and width for a 9" x 13" casserole dish.
Microwave Air Fry Mode
get crispy and browned food while using less oil than traditional deep frying.
Microwave Convection Cooking
includes up to 1200-watt convection element to provide a secondary option for convection cooking, ideal for baking macaroons or tortes while you use the lower oven to prepare the entrée.
Proudly assembled in Cleveland, Tennessee U.S.A.
We take pride in building strong, reliable appliances for your home. These wall ovens are proudly assembled by hard-working employees in Cleveland, Tennessee.
Sensor Steam Cycle with Steamer Container
allows precise steaming based on food type and the doneness level selected. Includes a steamer container to help you get the best results.
Smooth-Close Door
makes it easy to close the oven while your hands are full with special hinges that help prevent slamming. You can just nudge the door and it will glide to a soft, smooth close.
Star-K Certified Sabbath Mode
To meet kosher requirements for use on the Jewish Sabbath and other religious holidays. When in Sabbath Mode, the oven remains in baking mode at a constant temperature with lights, displays and tones disabled.
Steam Clean & Self-Cleaning Cycles
keep your oven clean with two distinct cycles. The Steam Clean Cycle, perfect for quick, routine maintenance, helps loosen cooked-on food in under an hour. Simply add water to the bottom of the oven and wipe down after the cycle. For a deeper clean, the high-temperature Self-Clean Cycle powers through baked-on spills, leaving the oven cavity clean with just a final wipe-down.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Star K Certified | Star K Certified |
| UL | Yes |
| Prop 65 | Standard |
Controls
| Control Type | Glass Touch Digital Display |
| Display Color | White |
| Electronic Display Type | Digital |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Add A Minute; Beverage; Control Lock; Convect; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Crisp; Defrost; Dinner Plate; Easy Convect; End of Cycle Signal; Off/Cancel; Popcorn; Reheat; |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Add A Minute; Beverage; Control Lock; Convect; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Crisp; Defrost; Dinner Plate; Easy Convect; End of Cycle Signal; Off/Cancel; Popcorn; Reheat; |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Add A Minute; Beverage; Control Lock; Convect; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Crisp; Defrost; Dinner Plate; Easy Convect; End of Cycle Signal; Off/Cancel; Popcorn; Reheat; |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Add A Minute; Beverage; Control Lock; Convect; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Crisp; Defrost; Dinner Plate; Easy Convect; End of Cycle Signal; Off/Cancel; Popcorn; Reheat; |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Add A Minute; Beverage; Control Lock; Convect; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Crisp; Defrost; Dinner Plate; Easy Convect; End of Cycle Signal; Off/Cancel; Popcorn; Reheat; |
| Language Conversion | English/French/Spanish |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Add A Minute, Beverage, Control Lock, Convect, Cook Power, Cook Time, Cook/Start, Crisp, Defrost, Dinner Plate, Easy Convect, End of Cycle Signal, Off/Cancel, Popcorn, Reheat, |
Details
| Air Fry | Yes |
| Flush Installation Approved | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Turntable | Yes |
| Microwave Configuration | Built-In |
| Oven Configuration | Microwave Combination |
| Oven Type | Combination |
| Oven Selections | Air Fry; Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Bake; Convect Broil; Cook Time Indicator; Delay Start; Language Conversion; Proofing; Sabbath Mode; Start Time; |
| Oven Selections | Air Fry; Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Bake; Convect Broil; Cook Time Indicator; Delay Start; Language Conversion; Proofing; Sabbath Mode; Start Time; |
| Oven Selections | Air Fry; Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Bake; Convect Broil; Cook Time Indicator; Delay Start; Language Conversion; Proofing; Sabbath Mode; Start Time; |
| Oven Selections | Air Fry; Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Bake; Convect Broil; Cook Time Indicator; Delay Start; Language Conversion; Proofing; Sabbath Mode; Start Time; |
| Oven Selections | Air Fry; Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Bake; Convect Broil; Cook Time Indicator; Delay Start; Language Conversion; Proofing; Sabbath Mode; Start Time; |
| Door Release | Handle |
| Microwave Interior Light | Halogen |
| Oven Selections | Air Fry, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Convect Bake, Convect Broil, Cook Time Indicator, Delay Start, Language Conversion, Proofing, Sabbath Mode, Start Time, |
| Personalized Hardware | No |
| Turntable Diameter Size | 14-1/8 in |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 30 |
| Hz | 60 |
| Volts | 240 |
| Watts | 900 |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Door Lock | Yes |
Microwave Details
| Sensor Cooking | Yes - Microwave |
| Microwave Capacity | 1.4 cu. ft. |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Smart Appliance | No |
| Works With | No |
Oven Cavity Details
| Bake Element Power | 2800W |
| Broiler Element Power | 4000W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection | Yes |
| Convection Element Power | 3200 w |
| Convection Element Type | True Convection |
| Convection Functions | Bake, Broil, Air Fry, Convection Conversion |
| Convection Power | 1,200 w |
| Cooking Power | 900 w |
| Door Broil Position | Closed |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Interior Coating | Porcelain |
| Number of Oven Lights | 2 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 6 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Oven Cooking System | True Convection |
| Oven Light Type | Halogen |
| Oven Rack Type | 1 Standard Rack, 1 Gliding Roll-out Rack |
| Self-Cleaning Oven Racks | Yes |
| Temperature Conversion | Yes |
| Temperature Probe | Yes |
Dimensions
| Capacity | 6.4 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 41-313/1000 in |
| Cutout Width | 30 in |
| Depth | 26-15/16 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 26-469/500 in |
| Gross Weight | 263-9/20 lbs |
| Height | 42-3/4 in |
| Microwave Interior Depth | 16-1/2 in |
| Microwave Interior Height | 8-1/4 in |
| Microwave Interior Width | 17-5/8 in |
| Net Weight | 257-9/20 lbs |
| Oven Capacity | 5 cu. ft. |
| Oven Interior Depth | 19 in |
| Oven Interior Height | 18 in |
| Oven Interior Width | 25 in |
| Width | 29-3/4 in |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










