30" Smart Built-In Convection Double Wall Oven - PTD7000FNDS
30" Smart Built-In Convection Double Wall Oven
Model: PTD7000FNDS




































Product Video

30" Smart Built-In Convection Double Wall Oven
Model: PTD7000FNDS
Replaced By
Ge Profile™ 30" Smart Built-in Convection Double Wall Oven With In-oven Camera And No Preheat Air Fry
Model: PTD9000SNSS

$3,198.00
Was$4,999.00Save $1,801.00 (36%)
Key Features
Never-scrub, heavy-duty smooth glide roller racks
Self-clean oven with optional Steam Clean
Precision temperature probe
10-pass hidden bake element
10-pass dual-broil element
Double oven convection
Fit Guarantee
Precision cooking modes
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Never-scrub, heavy-duty smooth glide roller racks
Easily remove even the heaviest dishes with a roller rack that’s engineered to glide seamlessly out of the oven
Self-clean oven with optional Steam Clean
Let your oven do the cleaning for you with two ways to eliminate baked on messes
Precision temperature probe
Monitor the progress of roasts and meats through the SmartHQ app on your smartphone for accurately cooked results
10-pass hidden bake element
Even baking is assured with heat that covers more surface area
10-pass dual-broil element
Large and small dishes brown evenly with two, full-coverage elements
Double oven convection
Cook more dishes at once and achieve perfectly even results with convection technology in both ovens
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
Precision cooking modes
Simplify the cooking process with precision cooking modes that automatically track progress, and make time and temperature adjustments
Brilliant Touch 7" Display
A bright, interactive touch screen is easy to use and includes custom screen backgrounds, weather updates and a pop of intrigue with fun food facts
True European Convection with Direct Air
Faster more even results for roasts, chicken, turkey and other special-occasion favorites, with the only cooking system that delivers true top-down convection
No preheat options
Save time with a variety of precision cooking modes that eliminate the need for preheating
No Preheat Air Fry
Cook healthier, crispier versions of your favorite foods in less time, thanks to an air fryer right in your oven that doesn’t require preheating, a basket or a special tray
Anywhere control with remote notifications
Save time by conveniently preheating and monitoring your oven from anywhere using the SmartHQ App
Brilliant Touch 7” Display
A bright, interactive touch screen is easy to use and includes custom screen backgrounds, weather updates and a pop of intrigue with fun food facts
Certifications
California Prop 65
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Overall Height | 53 in |
| Net Weight | 284 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 308 lb |
| Overall Depth | 26 3/4 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
FEATURES
| WiFi Connect | Built-In |
| Oven Cooking Modes | Thermal Broil Hi/Lo |
| Fuel Type | Electric |
| Product Type | Double Oven |
| Oven Interior | Hidden Bake |
| Cooking Technology | Convection |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 / 6 |
| Oven Control Features | Warm Mode |
| Oven Rack Features | Embossed Rack Positions (Both Ovens) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection with Direct Air (Upper) |
| Control Type | 7" Full-Color Touch LCD Screen |
| Connected Capabilities | The Google Assistant |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Connected Capabilities | Amazon Alexa |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Connected Capabilities | Nest |
| Connected Capabilities | Drop |
| Connected Capabilities | Innit |
| Cooking System | True European Convection (Lower) |
| Oven Control Features | 12-Hour Shut-Off Capability |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion (Upper) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Cook Time |
| Oven Control Features | Delay Time |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Proof Mode |
| Oven Control Features | Remote Enabled |
| Oven Control Features | Temperature Probe |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi-Rack |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast |
| Oven Cooking Modes | Convection Broil Hi/Lo |
| Oven Cooking Modes | Precision Cooking Modes |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake |
| Oven Cooking Modes | No Preheat Air Fry |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Features | 10-Pass Dual Broil Element |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights (Both Ovens) |
| Oven Interior | Black Gloss Finish |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Flat Oven Racks |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Roller Racks |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2850W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 9 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 4300W |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 208V | 6.8 |
APPEARANCE
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | Fingerprint Resistant Black Slate |
| Installation | Side-by-Side |
| Handle | Designer Style |
| Handle | Brushed Black |
| Installation | Above Warming Drawer |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 5.0 Upper / 5.0 Lower |
| Total Capacity (cubic feet) | 10.00 cu ft |
Other
| Oven Interior Dimensions (upper) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 53 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 284 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 58 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 324 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 324 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 303.44 lbs. |
| Total of Cubes | 24.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 303.44 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












