Series 30" Built-In Double Wall Oven with Convection - PT7550DFBB
Series 30" Built-In Double Wall Oven with Convection
Model: PT7550DFBB






















Product Video

Series 30" Built-In Double Wall Oven with Convection
Model: PT7550DFBB
Replaced By
Ge Profile™ 30" Smart Built-in Convection Double Wall Oven With In-oven Camera And No Preheat Air Fry
Model: PTD9000SNSS

$3,198.00
Was$4,999.00Save $1,801.00 (36%)
Key Features
True European Convection with Direct Air (upper oven)
Self-clean, heavy-duty roller rack
Progressive halogen oven lighting
Self-clean with Steam Clean option (both ovens)
Double oven 10.0 cu. ft. total oven capacity (5.0 cu. ft. both ovens)
Glass touch controls
Black gloss oven interior
Hidden bake oven interior
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
True European Convection with Direct Air (upper oven)
Bakes evenly as warm air blows from the top in and around bakeware
Self-clean, heavy-duty roller rack
Easily access items with a rack that glides smoothly
Progressive halogen oven lighting
See what you’re baking with lights that slowly illuminate the oven
Self-clean with Steam Clean option (both ovens)
Clean your oven the way you want
Double oven 10.0 cu. ft. total oven capacity (5.0 cu. ft. both ovens)
Large meals are easy with capacity that fits more at one time
Glass touch controls
Set temperatures quickly and clean with little effort
Black gloss oven interior
Enjoy a clean and sleek appearance
Hidden bake oven interior
Make cleanup easy by eliminating hard-to-reach areas
Fit Guarantee
Replacing a similar wall oven from GE Appliances or another brand? GE wall ovens are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $300 toward modifications. See offer criteria and details
Ten-pass bake element
Even baking is assured with heat that covers more surface area
Ten-pass dual broil element (both ovens)
Large and small dishes brown evenly with two, full-coverage elements
Certifications
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
POWER / RATINGS
| Bake Wattage | 2850W |
| Convection Wattage | 2400W |
| KW Rating at 240V | 9 |
| Amp Rating at 208V | 40 |
| Broiler Wattage | 4300W Upper / 4000W Lower |
| Amp Rating at 240V | 40 |
| KW Rating at 208V | 6.8 |
FEATURES
| Oven Cooking Modes | Thermal Broil (Both Ovens) |
| Oven Interior | Hidden Bake (Both Ovens) |
| Cooking Technology | Convection Upper; Traditional Lower |
| Oven Features | Closed Door Broiling |
| Cleaning Time | Variable with Delay Clean Option |
| Configuration | Double Oven |
| Oven Rack Positions (Single or Upper/Lower) | 6 / 6 |
| Oven Control Features | Warm Mode (Both Ovens) |
| Oven Rack Features | Ladder-Rack Positions (Both Ovens) |
| Self-Clean Oven Door Lock | Automatic |
| Cooking System | True European Convection with Direct Air (Upper) |
| Control Type | LED |
| Oven Cleaning Type | Self-Clean with Steam Clean Option |
| Control Type | Glass Touch |
| Oven Control Features | Audible Preheat Signal |
| Oven Control Features | Auto Recipe Conversion (Upper) |
| Oven Control Features | C° or F° Programmable |
| Oven Control Features | Sabbath Mode |
| Oven Control Features | Control Lock Capability |
| Oven Control Features | Cook Time |
| Oven Control Features | Delay Time |
| Oven Control Features | Digipad Numeric Entry |
| Oven Control Features | Electronic Clock & Kitchen Timer |
| Oven Control Features | Hi / Low Broil |
| Oven Control Features | Hi / Low / Crisp Broil (Upper) |
| Oven Control Features | Mis-Wire Detection |
| Oven Control Features | Optional Clock Display |
| Oven Control Features | Proof Mode (Both Ovens) |
| Oven Control Features | Temperature Probe (Upper) |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake (Upper Oven) |
| Oven Cooking Modes | Convection Bake Multi-Rack (Upper Oven) |
| Oven Cooking Modes | Convection Broil (Upper) |
| Oven Cooking Modes | Convection Roast (Upper) |
| Oven Cooking Modes | Crisp Broil (Upper) |
| Oven Cooking Modes | Thermal Bake (Both Ovens) |
| Oven Features | 10-Pass Bake Element |
| Oven Features | 10-Pass Dual Broil Element (Both Ovens) |
| Oven Interior | 1 Halogen Interior Oven Light (Lower) |
| Oven Interior | 2 Halogen Interior Oven Lights (Upper) |
| Oven Interior | Black Gloss Finish |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks, 1 Self-Clean Roller Rack (Upper) |
| Oven Rack Features | 2 Self-Clean Heavy-Duty Oven Racks (Lower) |
APPEARANCE
| Frameless Oven Door(s) | Black Glass |
| Oven Door Features | Big View Oven Window |
| Color Appearance | Black |
| Installation | Above Warming Drawer |
| Handle | High-Gloss Color-Matched |
| Handle | Designer Style |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cabinet Width | 30 in |
| Net Weight | 276 lb |
| Oven Interior Dimensions (upper) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Cutout Dimensions (w x h x d) (in.) | 28-1/2 x 51-13/16 x 23-1/2 |
| Oven Interior Dimensions (lower) | 25 x 17-3/8 x 20-1/4 |
| Approximate Shipping Weight | 300 lb |
| Overall Height | 53 in |
| Overall Depth | 26 3/4 in |
| Overall Width | 29 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Capacity (Cu. Ft.) | 5.0 Upper / 5.0 Lower |
Dimensions & Weight
| Width | 29.75 in. |
| Height | 53 in. |
| Length | 26.75 in. |
| Weight | 276 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.75 in. |
| Shipping Height | 58 in. |
| Shipping Length | 31.75 in. |
| Shipping Weight | 316 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 316 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 24.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 303.44 lbs. |
| Total of Cubes | 24.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 303.44 lbs. |
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










