30-inch Smart Electric Double Wall Oven With Assisted Cooking Modes - Printshield™ Finish - KOED630SPS
30-inch Smart Electric Double Wall Oven With Assisted Cooking Modes - Printshield™ Finish
Model: KOED630SPS




















30-inch Smart Electric Double Wall Oven With Assisted Cooking Modes - Printshield™ Finish
Model: KOED630SPS
Key Features
KitchenAid Brand's Most Precise Even-Heat™ True Convection
Assisted Cooking Modes
Backlit Knobs
Fresh Pizza Mode
No Preheat Slow Roast
Smart Appliance
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
KitchenAid Brand's Most Precise Even-Heat™ True Convection
is designed with a new cooking algorithm and a unique bow-tie design with a heating element and fan. This design circulates hot air throughout the entire oven, providing optimal temperatures for delicious baked goods, juicy roasts and flavorful vegetables.
Assisted Cooking Modes
suggest cook times and temperatures on an easy-to-navigate touch screen so you can explore new recipes with confidence.
Backlit Knobs
illuminate when oven is preheating and pulse when cooking is finished. Press the knob for 3 seconds to quick start Bake at 350°F or customize to your most used cook mode and temp.
Fresh Pizza Mode
create homemade, restaurant-style pizzas from the comfort of your kitchen. Fresh pizza mode cranks the heat to 550°F for delicious results.
No Preheat Slow Roast
provides tender meats, pastas and much more without the hassle of a separate appliance. Plus high-temp settings for soups, medium-temp settings for braising meats and low-temp settings to keep food warm after cooking.
Smart Appliance
lets you control the oven with your Google Assistant or an Alexa-enabled device to stay hands-on or hands-off.* The KitchenAid™ App lets you conveniently preheat, proof, bake, and roast, plus store your favorite recipes for easy reference. *Wi-Fi & App required. Features subject to change. Amazon Alexa capabilities available in U.S. only. Google Assistant capabilities available globally. For details and privacy info, visit KitchenAid.com/Connect (U.S.) or KitchenAid.ca/Connect (Canada). Alexa, Google and certain other trademarks are owned by their respective companies.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Star K Certified | Star K Certified |
| UL | Yes |
Oven Cavity Details
| Bake Element Power | 2800W Both |
| Broiler Element Power | 4000W Both |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Power | 3200 Both w |
| Convection Element Type | True Convection |
| Convection Functions | Bake, Broil, Air Fry, Convection Conversion |
| Door Broil Position | Closed |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Installable Under Cooktop | No |
| Interior Coating | Porcelain |
| Light Type | Halogen |
| Lower Oven Capacity | 5 cu. ft. |
| Lower Oven Number of Oven Lights | 2 |
| Lower Oven Selections | Air Fry, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Convect Bake, Convect Broil, Convect Modes, Convect Roast, Cook Time Indicator, Delay Start, Favorites, Fresh Pizza Mode |
| Number of Bake Elements | 2 |
| Number of Broil Elements | 1 |
| Number of Lower Oven Racks | 2 |
| Number of Upper Oven Racks | 2 |
| Number of Upper Rack Guides | 6 |
| Oven Cleaning Type | Self Clean + Steam Clean |
| Oven Cooking System | Convection Both |
| Self-Cleaning Oven Racks | No |
| Temperature Conversion | Yes |
| Temperature Probe | Yes |
| Upper Oven Capacity | 5 cu. ft. |
| Upper Oven Number of Oven Lights | 2 |
Exterior Details
| Door Lock | Yes |
| Door Type | Metal & Glass |
Controls
| Control Type | Full Color LCD Electronic Touch |
| Display Color | Full Color |
| Electronic Display Type | LCD |
| Language Conversion | English/French/Spanish |
| Light Control | Oven Light Touch Pad |
Details
| Air Fry | Yes |
| Flush Installation Approved | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | N/A |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Configuration | Double Oven |
| Oven Selections | Air Fry, Assisted Cooking, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Cook Time Indicator, Delay Start, Favorites, Fresh Pizza Mode, Keep Warm/Warm Hold, Language Conversio |
| Oven Type | Double |
| Personalized Hardware | No |
| Power On Indicator Light | Yes |
Dimensions
| Capacity | 10 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 50-1/4 in |
| Cutout Width | 28-1/2 in |
| Depth | 27-1/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 26-469/500 in |
| Gross Weight | 311 lbs |
| Height | 50-13/16 in |
| Lower Oven Interior Depth | 19 in |
| Lower Oven Interior Height | 18 in |
| Lower Oven Interior Width | 25 in |
| Maximum Height | 51-1/4 in |
| Net Weight | 305 lbs |
| Upper Oven Interior Depth | 19 in |
| Upper Oven Interior Height | 18 in |
| Upper Oven Interior Width | 25 in |
| Width | 29-3/4 in |
Electrical
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, Yes, iOS |
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | App, Bluetooth, Remote Access, WiFi |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










