$2,794.00
Was$4,399.00Save $1,605.00 (36%)
30-inch Electric Double Wall Oven With No Preheat Air Fry Mode - Printshield™ Finish - KOED530SPS
30-inch Electric Double Wall Oven With No Preheat Air Fry Mode - Printshield™ Finish
Model: KOED530SPS




















30-inch Electric Double Wall Oven With No Preheat Air Fry Mode - Printshield™ Finish
Model: KOED530SPS
$2,794.00
Was$4,399.00Save $1,605.00 (36%)
Current Rebates
Key Features
EasyConvect™ Conversion System
Even-Heat™ True Convection
FIT System Limited Guarantee
No Preheat Air Fry Mode
PrintShield™ Finish
SatinGlide™ Roll-Out Extension Rack
Temperature Probe
5.0 Cu. Ft. Oven Capacity (both ovens)
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
EasyConvect™ Conversion System
Automatically adjusts conventional baking temperatures and cook times to their convection equivalents, making it easy to use convection with recipes of all kinds.
Even-Heat™ True Convection
features a unique bow-tie design with a heating element and fan that circulates hot air throughout the entire oven, providing optimal temperatures for delicious baked goods, juicy roasts and flavorful vegetables.
FIT System Limited Guarantee
If your new 27”or 30” wall oven doesn’t fit, you may get up to $300 for professional modifications. Existing cabinet modifications only. Exclusions apply. See terms.*For full terms and details, visit https://www.kitchenaid.com/promotions/promotions.html
No Preheat Air Fry Mode
uses heating elements and a fan to circulate hot air within the cavity, crisping and browning food with less oil.*† *When compared to deep frying. †Dishwasher-safe basket sold separately.
PrintShield™ Finish
Resists smudges and fingerprints. The specialized coating for stainless steel is easy to clean with just water and a soft cloth, so you can spend more time cooking and less time cleaning up.
SatinGlide™ Roll-Out Extension Rack
features a roll-out extension rack and ball-bearing rollers with an easy-grip handle for effortless loading and unloading of large or heavy dishes.
Temperature Probe
provides internal temperature updates on oven screen so you can control whether your roast beef tenderloin comes out rare, medium rare, or medium without opening the door.
5.0 Cu. Ft. Oven Capacity (both ovens)
in both ovens provides space and flexibility to cook multiple dishes at different temperatures, so you can roast a whole turkey with sides in one, while baking dessert in the other.
Proudly assembled in Cleveland, Tennessee U.S.A.
We take pride in building strong, reliable appliances for your home. These wall ovens are proudly assembled by hard-working employees in Cleveland, Tennessee.
Smooth-Close Doors
makes it easy to close the oven while your hands are full with special hinges that help prevent slamming. You can just nudge the doors and it will glide to a soft, smooth close.
Star-K Certified Sabbath Mode
To meet kosher requirements for use on the Jewish Sabbath and other religious holidays. When in Sabbath Mode, the oven remains in baking mode at a constant temperature with lights, displays and tones disabled.
Steam Clean & Self-Cleaning Cycles
keep your oven clean with two distinct cycles. The Steam Clean Cycle, perfect for quick, routine maintenance, helps loosen cooked-on food in under an hour. Simply add water to the bottom of the oven and wipe down after the cycle. For a deeper clean, the high-temperature Self-Clean Cycle powers through baked-on spills, leaving the oven cavity clean with just a final wipe-down.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CUL | Yes |
| Star K Certified | Star K Certified |
| UL | Yes |
| Prop 65 | Standard |
Controls
| Control Type | Electronic Touch |
| Display Color | White |
| Electronic Display Type | Digital |
| Language Conversion | English/French/Spanish |
| Light Control | Oven Light Touch Pad |
Details
| Air Fry | Yes |
| Flush Installation Approved | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Automatic Shut-Off | Yes |
| Oven Type | Double |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Volts | 240 |
Exterior Details
| Door Type | Metal & Glass |
| Door Lock | Yes |
Oven Details
| Lower Oven Selections | Air Fry; Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Convect Bake; Convect Broil; Cook Time Indicator; Delay Start; Proofing; Sabbath Mode; Stop Time; Temperature Conversion |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
Dimensions
| Capacity | 10 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 50-1/4 in |
| Cutout Width | 28-1/2 in |
| Depth | 27-1/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24-1/2 in |
| Depth Closed Including Handles | 26-469/500 in |
| Gross Weight | 311 lbs |
| Height | 50-13/16 in |
| Lower Oven Interior Depth | 119 in |
| Lower Oven Interior Height | 18 in |
| Lower Oven Interior Width | 25 in |
| Maximum Height | 51-1/4 in |
| Net Weight | 305 lbs |
| Upper Oven Interior Depth | 19 in |
| Upper Oven Interior Height | 18 in |
| Upper Oven Interior Width | 25 in |
| Width | 29-3/4 in |
Oven Cavity Details
| Bake Element Power | 2800W Both |
| Broiler Element Power | 4000W Both |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Power | 3200 Both w |
| Convection Element Type | True Convection |
| Convection Functions | Bake, Broil, Air Fry, Convection Conversion |
| Door Broil Position | Closed |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | Yes |
| Installable Under Cooktop | No |
| Interior Coating | Porcelain |
| Light Type | Halogen |
| Lower Oven Capacity | 5 cu. ft. |
| Lower Oven Number of Oven Lights | 2 |
| Lower Oven Selections | Air Fry, Audible Signal, Bake, Broil, Cancel/Off, Clock, Control Lock, Convect Bake, Convect Broil, Cook Time Indicator, Delay Start, Proofing, Sabbath Mode, Stop Time, Temperature Conversion |
| Number of Bake Elements | 2 |
| Number of Broil Elements | 1 |
| Number of Lower Oven Racks | 2 |
| Number of Upper Oven Racks | 2 |
| Number of Upper Rack Guides | 6 |
| Oven Cleaning Type | Self-Cleaning |
| Oven Cooking System | Convection Both |
| Temperature Conversion | Yes |
| Temperature Probe | Yes |
| Upper Oven Capacity | 5 cu. ft. |
| Upper Oven Number of Oven Lights | 2 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy KitchenAid Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










