30" M Series Professional Built-In Double Oven - Pro Handle - DO3050PMSP
Key Features
Cook for a crowd, with two ovens and twice the capacity
Preheats faster and cooks more consistently across all racks due to its advanced Dual VertiFlow™ convection system
Assures predictably delicious results with a variety of modes, including Convection Roast, Proof, and Dehydrate
Prepares 50 popular dishes with the Gourmet feature that automatically adjusts cook times and temperatures
Handles multiple dishes simultaneously with our largest capacity oven (13 percent larger)
Insert a temperature probe to tell you exactly when it is done—and in Gourmet Mode, it will alert you the moment the dish is ready.
Uncomplicate cooking with innovative, interactive color touchscreen controls
Choose knobs in iconic red, black, brushed stainless, brushed brass, or brushed gray
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Cook for a crowd, with two ovens and twice the capacity
Preheats faster and cooks more consistently across all racks due to its advanced Dual VertiFlow™ convection system
Assures predictably delicious results with a variety of modes, including Convection Roast, Proof, and Dehydrate
Prepares 50 popular dishes with the Gourmet feature that automatically adjusts cook times and temperatures
Handles multiple dishes simultaneously with our largest capacity oven (13 percent larger)
Insert a temperature probe to tell you exactly when it is done—and in Gourmet Mode, it will alert you the moment the dish is ready.
Uncomplicate cooking with innovative, interactive color touchscreen controls
Choose knobs in iconic red, black, brushed stainless, brushed brass, or brushed gray
Integrates beautifully into surrounding cabinetry with flush installation
Ensures excellent visibility via three bright halogen lights and large, triple-panel-glass door windows
Master your technique with tips and recipes from the Mastering the M Series Oven guide
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 17.88 in. |
| Length | 21.5 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 22.88 in. |
| Shipping Length | 26.5 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.64 ft³ |
| Dimensional Weight | 82.6 lbs. |
| Total of Cubes | 6.64 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 82.6 lbs. |
Product Details
| Overall Dimensions | 29 7/8" W x 50 7/8" H x 23" D |
| Oven 1 Interior Dimensions | 25 1/4" W x 17 1/2" H x 19 7/8" D |
| Oven 2 Interior Dimensions | 25 1/4" W x 17 1/2" H x 19 7/8" D |
| Usable Capacity | 3.3 cubic feet |
| Overall Capacity | 5.1 cubic feet |
| Door Clearance | 21 3/8" |
| Star-K Certified | Yes |
| Shipping Weight | 454 lbs |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Wolf Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
















