$844.00
Was$949.00Save $105.00 (11%)
Air Fry Over- the-Range Oven with Flush Built-in Design - WMMF7330RZ
$844.00
Was$949.00Save $105.00 (11%)
This model is on display at:
Key Features
Grill Mode
Hidden Venting
Roast Mode
Smart Oven
Accessory Tracks
Air Fry Mode
Adjustable LED Cooktop Lighting
Dishwasher-Safe Grease Filters
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Grill Mode
Grill meat and vegetables in your microwave with Grill Mode. The Air Fry Basket allows direct heat to sear the outside of your food, creating a nice crust and flavor.
Hidden Venting
Get effective ventilation and a smooth, easy-to-clean surface with Hidden Venting. The vent activates while you’re cooking and then retracts when no longer needed.
Roast Mode
Roast Mode helps you give chicken, vegetables and more a crunchy, caramelized outer layer directly in the microwave, so you don’t have to use the oven. Convection cooking helps circulate hot air throughout the microwave, so your family’s favorites get a crisp cook.
Smart Oven
When you’re busy in another room, use your smartphone to monitor cycle progress, so you’re ready to eat when dinner’s done.**Appliance must be set to remote enable. WiFi & App Required. Features subject to change. Details and privacy info at whirlpool.com/connect.
Accessory Tracks
Easily add wire cooking racks and other accessories to the inside of your microwave with Accessory Tracks, which help elevate items so hot air can circulate around food.
Air Fry Mode
Air Fry Mode gives you the flexibility of a microwave and air fryer in one appliance to free up counter space. You can air fry chicken nuggets, wings, fries and more in the included Dishwasher-Safe Air Fry Basket to get crispy results at home.
Adjustable LED Cooktop Lighting
Keep an eye on what’s cooking below the microwave or keep a nightlight on in the kitchen with cooktop lights that feature two levels of brightness.
Dishwasher-Safe Grease Filters
Help trap unwanted grease with a filter that can be removed and placed in the dishwasher for simple, hands-free cleaning.
900-Watt Cooking Power
Get quick cooking with 900 watts of cooking power.
Steam Clean
Add a bowl of water to the microwave and press Steam Clean to help lift splatters, then wipe them away for a simple clean.
CleanRelease® Non-Stick Interior
Help prevent spills from sticking with the CleanRelease® Non-Stick Interior, which lets you easily clean up with the simple wipe of a damp cloth.
Tap-to-Open Door
Keep dinner moving with a door that can open with the simple tap of a wrist or elbow, so you can access the microwave without putting dishes down.
Add 30 Seconds Option
Quickly set the microwave timer to 30 seconds or add it to already in-progress cooking time with the touch of a button.
10 Power Levels
Select from 10 Power Levels to adjust to the kind of food you’re cooking or your recipe’s instructions.
Popcorn Preset
Automatically get the settings you need to cook popcorn right and help prevent burning.
LCD Display
No matter the style of your kitchen, the LCD Display on this microwave will fit in seamlessly.
Flush Built-In Design* *When installed in standard cabinet depth 12-3/4-in
Elevate your kitchen with style that stands out and a microwave that fits in thanks to the Flush Built-In Design*. When closed, the door sits flush with standard depth cabinets for a sleek, seamless look.*When installed in standard cabinet depth 12-3/4-in.
3-Speed, 400 CFM Motor Class*
Remove smoke, odor and moisture with 3-Speed 400 CFM Motor Class* hood venting that helps keep your kitchen clean.*Performance varies based on installation. Resources available at aham.org.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 3.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 49.19 lbs. |
| Total of Cubes | 3.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 49.19 lbs. |
Ventilation Details
| Blower Type | Centrifugal |
| CFM Motor Class | 400 |
| Duct Direction | Vertical or Horizontal |
| Duct Outlet Size | 3.25 W x 10 H |
| Duct Type | Rectangular |
| Fan Speed Indicator | Yes |
| Filters | Charcoal Recirculating Filter; Dishwasher Safe Grease Filter |
| Night Light | Yes |
| Vent Fan Location | Back |
| Ventilation Type | Updraft |
| Venting | Exterior or Recirculating |
Details
| Door Opening Direction | Left |
| Grill Power | 1, 700 |
| Number of Vent Speeds | 3 |
| Cavity Finish | Non-Stick |
| Clock | Yes |
| Grill | Yes |
| Microwave Type | Flush |
| Turntable | N/A |
| Work Surface Light | LED |
Certifications
| prop65 | Standard |
| ADA Compliant | No |
| CEC Listed | Yes |
| CUL | No |
| UL | Yes |
Controls
| Scrolling Electronic Display | Yes |
| Control Location | Bottom |
| Control Type | Electronic Touch |
| Convenience Cooking Controls | Yes |
| Display Color | Full Color |
| Electronic Display Type | LCD |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds; Air Fry; Auto Cook; Beverage; Cook Power; Cook Time; Cook/Start; Defrost; Dinner Plate; End of Cycle Signal; Fresh Vegetable; Keep Warm; Languages - English/French; Off/Cancel |
| Number of Keypads | 29 |
| Number of Power Levels | 10 |
| Number of Sensor Control Keypads | 4 |
| One Touch Cooking | Yes |
Dimensions
| Display Screen Diagonal Length | 2.4 |
| carton width | 32.9 |
| Cutout Depth Max | 13 |
| Cutout Depth Min | 12.75 |
| Cutout Height Max | 18 |
| Cutout Width Max | 30 |
| Depth Closed Excluding Handles | 12.75 |
| Depth Closed Including Handles | 12.75 |
| Depth Excluding Doors | 12.75 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 41.5 |
| Interior Depth | 11 |
| Interior Height | 9.125 |
| Interior Width | 18.125 |
| gross weight | 82.8 |
| net weight | 73.9 |
| carton depth | 21.1 |
| carton height | 16.7 |
Microwave Details
| Number of Microwave Racks | 1 |
| Turntable Diameter Size | 0 |
| Door Release | Touch to Open |
| Sensor Cooking | Yes |
Oven Details
| Convection | Yes |
| Convection Power | 1, 400 |
| Cooking Power | 1, 000 |
Product Details
| Microwave Interior Light | LED |
Electrical
| Power Cord Included | Yes |
Smart Compatibility
| Connectivity | Amazon Alexa; Google Assistant |
| Smart Appliance | Yes |
| Works With | App; Remote Access; Voice Controlled; WiFi |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 17.88 in. |
| Length | 12.75 in. |
| Weight | 82.8 lbs. |
| Cutout Depth Max | 13 in, 13 in |
| Cutout Depth Min | 12-3/4 in |
| Cutout Height Max | 18 in |
| Cutout Width Max | 30 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 12-3/4 in, 12-3/4 in |
| Depth Closed Including Handles | 12-3/4 in, 12-3/4 in |
| Depth Excluding Doors | 12-3/4 in, 12-3/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 41-1/2 in, 41-1/2 in |
| Gross Weight | 82-4/5 lbs, 82-4/5 lbs, 82-4/5 lbs |
| Interior Depth | 11 in, 11 in, 11 in |
| Interior Height | 9-1/8 in, 9-1/8 in, 9-1/8 in |
| Interior Width | 18-1/8 in, 18-1/8 in, 18-1/8 in |
| Net Weight | 73-9/10 lbs, 73-9/10 lbs, 73-9/10 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.9 in. |
| Shipping Height | 21.1 in. |
| Shipping Length | 17.75 in. |
| Shipping Weight | 122.8 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 122.8 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.








































