1.3 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven - JES1339WC
1.3 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven
Model: JES1339WC

1.3 Cu. Ft. Countertop Microwave Oven
Model: JES1339WC
Key Features
1.3 cu. ft. capacity
Convenience cooking controls
Auto and time defrost
Turntable
Instant On controls
Child lock out
Electronic touch controls
Add 30 seconds
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
1.3 cu. ft. capacity
1100 Watts (IEC-705 test procedure)
Convenience cooking controls
Operating made quick and easy
Auto and time defrost
Defrosting times and power levels are programmed automatically or manually for optimal results
Turntable
Rotates food throughout the cycle
Instant On controls
Allow quick, one-touch cooking and reheating
Child lock out
Enables you to lock the keypad to prevent the oven from being accidentally started
Electronic touch controls
Offer easy point-and-cook convenience
Add 30 seconds
Increases cooking times with one touch
Timer on/off
Optional reminder signals when meals are done
Specifications
POWER / RATINGS
| Electrical Input - 120V Watts | 1530 |
| Electrical Input - 120V Amperage | 13.3 |
FEATURES
| Control Features | Add 30 Seconds (Instant-On) |
| Control Features | Auto & Time Defrost |
| Control Features | Child Lock |
| Control Features | Cooking Complete Reminder |
| Control Features | Delay Start |
| Instant On Controls | Yes |
| Time Preference | Control Enhancement (1/9) |
| Power Levels | 10 |
| Sound On / Off | Yes |
| Turntable | Glass Recessed |
| Electronic Digital Display with Clock | Yes |
| Scrolling Display with Help | Yes |
| Cooking System | Turntable |
| Turntable Size | 12.625 |
| Timer (On/Off) | Yes / No |
| Express Cook | Instant-On; 1-6 minutes |
| Time Cook | I & II |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Beverage (Instant-On) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Cook (9 Codes) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Popcorn (Instant-On, 3 Sizes) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Reheat (6 Codes) |
| Microwave Convenience Cooking Controls | Snacks (6 Codes) |
| Control Type | Electronic Touch |
| Microwave Watts (IEC-705) | 1,100 W |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Door Color | White |
| Case Color | White |
| Color Appearance | White on White |
CAPACITY
| Unit Capacity | Full-Size |
| Total Capacity (cubic feet) | 1.30 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Cavity (W x H x D) | 14-3/4 x 9-1/4 x 16 |
| Approximate Shipping Weight | 42 lb |
| Net Weight | 39 lb |
| Overall Depth | 17 1/4 in |
| Overall Height | 12 5/8 in |
| Overall Width | 21 7/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 21.88 in. |
| Height | 12.63 in. |
| Length | 17.25 in. |
| Weight | 39 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.88 in. |
| Shipping Height | 17.63 in. |
| Shipping Length | 22.25 in. |
| Shipping Weight | 79 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 79 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.76 ft³ |
| Dimensional Weight | 34.27 lbs. |
| Total of Cubes | 2.76 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 34.27 lbs. |
Where to Buy GE Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.









