$4,399.00
Gas Rangetop, 36", LPG - CPV3366L
$4,399.00
Key Features
Cooktop Power
Precise Control
Cooking Flexibility
Easy To Clean
Information At A Glance
Design Quality
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Specifications
Features
Cooktop Power
Precise Control
Cooking Flexibility
Easy To Clean
Information At A Glance
Design Quality
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
| Yes | |
| Parts and labor | 2 years |
Burner ratings
| Yes | |
| Max burner power | Yes |
| Power back centre | 18,500 BTU |
| Power back left | 18,500 BTU |
| Power back right | 18,500 BTU |
| Power front centre | 18,500 BTU |
| Power front left | 23,500 BTU |
| Power front right | 23,500 BTU |
| Total cooktop power | 121,000 BTU |
Cleaning
| Yes | |
| Easy clean porcelain basepan | Yes |
Controls
| Yes | |
| Metal illuminated dials | Yes |
| Star K Certification | Yes |
| Titanium coated, illuminated metal dials | Yes |
Gas Requirements
| Yes | |
| Fitting and pipe | ½ NPT, min. â…" ∅ flex line |
| Supply Pressure (natural gas) | 6" to 9" W.C |
Performance
| Yes | |
| Sealed Dual Flow Burners™ | 6 |
| Sealed cooking surface | Yes |
| Simmer on all burners | 140°F |
Power requirements
| Yes | |
| Amperage | 15A |
| Supply frequency | 60Hz |
| Supply voltage | 120V |
Recommended Back Guards Ventilation
| Yes | |
| Combustible situation | BGCV2-3036H |
| Non combustible situation | BGCV2-3036 / BGCV2-1236 |
| Pro hood | HCB36-12 N / HCB36-6 N |
Safety
| Yes | |
| ADA compliant | Yes |
Other
| Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 8 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40 in. |
| Shipping Height | 13 in. |
| Shipping Length | 33 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 56.4 lbs. |
| Total of Cubes | 4.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 56.4 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Fisher Paykel Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.













