800 Series Induction Cooktop30'' Black - NIT8069UC
800 Series Induction Cooktop30'' Black
Model: NIT8069UC


















































































































360 View
800 Series Induction Cooktop30'' Black
Model: NIT8069UC
Key Features
Faster, efficient cooking with induction.
Regulate your cooking temperature
Wi-Fi Enabled for convenient remote monitoring
17 Levels of Power
Speed up your cooking.
Control at your fingertip.
Countdown Timer
Operate your hood by your cooktop.
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Faster, efficient cooking with induction.
Induction technology directly heats your pots and pans instead of the cooktop itself for faster cooking and precise results.
Regulate your cooking temperature
The AutoChef setting automatically regulates the cooking temperature and adjusts it as needed, so you get perfect results without the work of adjusting the heat level.
Wi-Fi Enabled for convenient remote monitoring
Wi-Fi Enabled cooktop allows for convenient remote monitoring with access to cooktop programs and settings via the Home Connect app.
17 Levels of Power
17 different power levels that are designed for your cooking needs. Each one features a different heat level, anywhere from a simmer to a boil.
Speed up your cooking.
When you want to get quick and easy meals on the table even faster, Power Boost can help. This practical feature adds a boost of power for ultra-quick heating. Use it on your induction hob to boil large quantities of water – and heat up to 35% faster compared to the highest power level.
Control at your fingertip.
PreciseSelect Premium controls on our induction and electric cooktops offer premium usability during cooking. The choice of desired cooking zones, power levels and individual functions are direct and intuitively easy together with a wider LED illuminated display. The light line on power level bar and cooking zones illuminate in a more intense way when one of them has been selected.
Countdown Timer
Allows you to cook with ease of mind, knowing your cooktop will turn itself off at the end of the allotted time.
Operate your hood by your cooktop.
Allows you to manage the settings for both the cooktop and matching hood, directly from the cooktop itself. From your smart device you can program your hood to start the fan and lighting when turning on your cooktop.
Induction: faster than gas and electric cooktops. Precise cooking, easy cleaning and more efficient.Close
Induction technology directly heats your pots and pans instead of the cooktop itself for faster cooking and precise results.
AutoChef - regulates temperatures continuously during frying and adjusts them precisely as needed.Close
The AutoChef setting automatically regulates the cooking temperature and adjusts it as needed, so you get perfect results without the work of adjusting the heat level.
17 power levels for each cooking zone.Close
17 different power levels that are designed for your cooking needs. Each one features a different heat level, anywhere from a simmer to a boil.
SpeedBoost - adds even more power to speed up the cooking process.Close
When you want to get quick and easy meals on the table even faster, Power Boost can help. This practical feature adds a boost of power for ultra-quick heating. Use it on your induction hob to boil large quantities of water – and heat up to 35% faster compared to the highest power level.
PreciseSelect Premium: direct, simple selection of the desired cooking zone, power and additional functions.Close
PreciseSelect Premium controls on our induction and electric cooktops offer premium usability during cooking. The choice of desired cooking zones, power levels and individual functions are direct and intuitively easy together with a wider LED illuminated display. The light line on power level bar and cooking zones illuminate in a more intense way when one of them has been selected.
Induction:
faster than gas and electric cooktops. Precise cooking, easy cleaning and more efficient.
AutoChef
- regulates temperatures continuously during frying and adjusts them precisely as needed.
17 power levels for each cooking zone.
SpeedBoost
- adds even more power to speed up the cooking process.
PreciseSelect Premium:
direct, simple selection of the desired cooking zone, power and additional functions.
AutoChef®
- regulates temperatures continuously during frying and adjusts them precisely as needed.
SpeedBoost®
- adds even more power to speed up the cooking process.
PreciseSelect® Premium:
direct, simple selection of the desired cooking zone, power and additional functions.
Specifications
General
| Type of Control | Direct Select 2.0, Front |
| Energy source | Electric |
| Safety | Auto Safety Shutoff, Childproof Lock, Panel Lock, pan recognition, Power Management Function |
| Energy consumption of hob | 175.0 Wh/kg |
| Features | 17 power levels, 5 frying levels, Direct Select 2.0, fryingSensor Plus, Keep warm function, powerBoost |
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Cooking Zone Flexibility | Ring Zone |
| Watts | 7200 W |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Construction type
| Color of Surface | Black |
| Design | Built-in |
| Design - line | Frameless |
| Number of electric elements | 0 |
| Number of electric cooking zones | 4 |
| Type of frame | Frameless |
| Number of halogen elements | 0 |
| Installation Type | Built-in |
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Number of radiant elements | 0 |
| Number of electric warming zones | 0 |
Cooking zone 1
| Dimension of 1st heating element (in) | 6'' |
| Location of heating element | front left |
| Power of heating element (kW) | 1.4 kW |
| Type of heating element | Induction heating |
| Energy consumption of heating element | 175.0 Wh/kg |
Cooking zone 3
| Dimension of 3rd heating element (in) | 9'' |
| Location of 3rd heating element | back left |
| Power of 3rd heating element (kW) | 2.2 kW |
| Type of 3rd heating element | Induction heating |
| Energy consumption of 3rd heating element | 175.0 Wh/kg |
Cooking zone 4
| Location of 4th heating element | middle back |
Cooking zone 5
| Dimension of 5th heating element (in) | 11'' |
| Location of 5th heating element | back right |
| Power of 5th heating element (kW) | 2.6 kW |
| Type of 5th heating element | Induction heating |
| Energy consumption of 5th heating element | 175.0 Wh/kg |
Cooking zone 6
| Location of 6th heating element | center right |
Cooking zone 7
| Dimension of 7th heating element (in) | 6'' |
| Location of 7th heating element | front right |
| Power of 7th heating element (kW) | 1.4 kW |
| Type of 7th heating element | Induction heating |
| Energy consumption of 7th heating element | 175.0 Wh/kg |
Cooking zone 8
| Location of 8th heating element | front middle / central |
Cooking zone 9
| Location of 9th heating element | front centre/cent |
Safety
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Safety | Panel Lock, Childproof Lock, Power Management Function, pan recognition, Auto Safety Shutoff |
Connection
| Frequency | 60 Hz |
| Energy source | Electric |
| Power Cord Length | 37'' |
| Watts | 6,240 W |
Design
| Color | Black |
| Frame Type | Frameless |
| Type of Control | DirectSelect Touch Control |
Flexibility of Cooking Zones
| Total Number of Heating Elements | 4 |
| Automatic Linking/ Separating of Cooking Zones | no |
| Cooking Zone Flexibility | Ring Zone |
| TeppanyakiPro™ | no |
| TeppanyakiPro™ | no |
Comfort and Convenience
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Timer | Switch-off timer (on appliance), Kitchen Timer, Stop Watch |
| Keep Warm | yes |
| Automatic Cookware Detection | no |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Time Saving and Efficiency
| SpeedBoost® | All |
| PanBoost | All Cooking Zones |
| Automatic Setting Transfer | no |
| Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | No |
| Powermove | no |
| Frying Sensor Technology | Frying Sensor |
| Cooking Sensor Ready | no |
| SpeedBoost® | All |
Connectivity
| Home Connect™ | yes |
| Cooktop-Based Hood Control | yes |
| Home Connect Features | Access Recipes |
| Home Connect™ | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | - |
| Length | 21.25 in. |
| Weight | 36 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 26.25 in. |
| Shipping Weight | 76 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 76 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











