500 Series Induction Cooktop 24" Without Frame - NIT5460UC
500 Series Induction Cooktop 24" Without Frame
Model: NIT5460UC














Product Video

500 Series Induction Cooktop 24" Without Frame
Model: NIT5460UC
Replaced By
800 Series Induction Cooktop 24" Without Frame
Model: NIT8461UC

$1,999.00
Was$2,199.00Save $200.00 (9%)
Key Features
More space for more cooking
17 Levels of Power
Boil water quickly with SpeedBoost
Child Lock for unauthorized use
Select your ideal temperature
Ceremic Glass
Stores your control settings.
17 Power Levels: offers a variety of cooking options with different heat levels for every need.Close
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
More space for more cooking
Large 11" cooking zone offers 3,700W of power for precise results.
17 Levels of Power
17 different power levels that are designed for your cooking needs. Each one features a different heat level, anywhere from a simmer to a boil.
Boil water quickly with SpeedBoost
Adds a boost of power to your burner so you can boil a pot of water faster or heat a pan up quickly to get ready for searing.
Child Lock for unauthorized use
Now kids can no longer turn on the hob by mistake. The Child Lock function prevents unauthorized use of the hob with just one long press of a button.
Select your ideal temperature
The precise temperature selection results in consistent, perfect results whether you’re searing a steak, grilling salmon or veggies, or delicately melting chocolate.
Ceremic Glass
Ceramics glass is much more slim and durable with better vertical conduction.
Stores your control settings.
If something goes wrong or boils over, the hob automatically turns itself off and saves the last selected setting. This means you can clean it conveniently and restore the settings at the touch of a button.
17 Power Levels: offers a variety of cooking options with different heat levels for every need.Close
17 different power levels that are designed for your cooking needs. Each one features a different heat level, anywhere from a simmer to a boil.
SpeedBoost: adds a boost of power to boil water and cook food more quicklyClose
Adds a boost of power to your burner so you can boil a pot of water faster or heat a pan up quickly to get ready for searing.
Panel Lock: locks the control panel to prevent accidental changes in settingsClose
Now kids can no longer turn on the hob by mistake. The Child Lock function prevents unauthorized use of the hob with just one long press of a button.
Precise Temperature Control: Induction cooking offers a range of numbered heat levels for precise temperature and heat levels every timeClose
Ceramic Glass: this smooth surface makes cooking and cleaning especially easy.
17 Power Levels:
offers a variety of cooking options with different heat levels for every need.
SpeedBoost:
adds a boost of power to boil water and cook food more quickly
Child Lock:
locks the control panel to prevent unauthorized use.
Infinite Temperature Controls for Precision Cooking
Ceramic Glass:
this smooth surface makes cooking and cleaning especially easy.
SpeedBoost®:
adds a boost of power to boil water and cook food more quickly
Specifications
Safety
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Safety | , , |
General
| Cooking Zone Flexibility | Ring Zone |
| Total Number of Heating Elements | 3 |
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Watts | 7200 W |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
Design
| Color | Black |
| Frame Type | Frameless |
| Type of Control | TouchControl MultiTouch |
Installation
| Overall Appliance Dimensions (HxWxD) (in) | 1/4'' + 3 3/4'' x 24" x 20 9/16" |
| Width | 24" |
| Required Cutout Size (HxWxD) (in) | 3 3/4'' x 22" x 19 1/4" |
| Fuse protection | 30 A |
| Power Cord Length | 37" |
| Volts | 208-240 V |
| Product Packaging Dimensions (HxWxD) | 6.45 x 25.59 x 28.62 |
Flexibility of Cooking Zones
| Total Number of Heating Elements | 3 |
| Cooking Zone Flexibility | Ring Zone |
| Automatic Linking/ Separating of Cooking Zones | no |
Comfort and Convenience
| Power Levels | 17 Power Levels |
| Timer | Kitchen Timer |
| Keep Warm | no |
| Automatic Cookware Detection | no |
| ADA Compliant (When Installed to ADA requirements) | no |
| Glass protect | no |
Time Saving and Efficiency
| Automatic Setting Transfer | no |
| Increase/ Decrease Power Level via Moving Pot | No |
| Powermove | no |
| Frying Sensor Technology | Not Applicable |
| Cooking Sensor Ready | no |
Connectivity
| Cooktop-Based Hood Control | no |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | - |
| Length | 20.56 in. |
| Weight | 31 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | 25.56 in. |
| Shipping Weight | 71 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 71 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Bosch Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











