$615.00
24" Wide 4-Burner Gas Cooktop - ZNL03P
$615.00
Key Features
Made in the USA
Classic 24" size
Four open burners
Recessed top
Side controls
Designed for natural gas
Battery start ignition
Push-to-turn knobs
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Made in the USA
Designed and constructed domestically
Classic 24" size
Fits common 22 5/8" W x 18 5/8" D counter cutouts
Four open burners
9000 BTU burners with built-in enamel grates to meet most cooking needs
Recessed top
Curved design helps to contain spills on the surface
Side controls
Cooktop knobs are located on the right side of the cooktop, clearing up space in the front for easier cooking
Designed for natural gas
Set for use with natural gas connection. To convert for propane use, add Kit LP
Battery start ignition
Ideal alternative to pilot light sources when no power source is accessible
Push-to-turn knobs
Knobs require a small amount of force to ensure burners are not accidentally turned on
Brushed chrome surface
Striking look with easy cleanability
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 3.75 in. |
| Length | 20 in. |
| Weight | 27 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 12.95 lbs. |
| Total of Cubes | 1.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 12.95 lbs. |
Overview Gas Cooktop
| Nominal Height | 4.0" (10 cm) |
| Height of Cabinet | 3.75" (10 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 24.0" (61 cm) |
| Nominal Depth | 20.0" (51 cm) |
| Depth | 20.0" (51 cm) |
| Cabinet | Chrome |
| US Electrical Safety | CSA |
| Weight | 27.0 lbs. (12 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101043890 |
| Ignition | Battery Start |
| LP Convertible | With Kit LP Accessory |
| Number of Burners | 4 |
| Controls | Dial |
| Surface | Painted |
| Cutout Width | 22.63" (57 cm) |
| Cutout Depth | 18.63" (47 cm) |
| Burner #1 BTU | 9000.0 |
| Burner #2 BTU | 9000.0 |
| Burner #3 BTU | 9000.0 |
| Burner #4 BTU | 9000.0 |
| Power Cord Included | No |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.













