Monogram 30" Stainless Steel Gas Cooktop (Natural Gas) - ZGU384NSMSS
Monogram 30" Stainless Steel Gas Cooktop (Natural Gas)
Model: ZGU384NSMSS










Monogram 30" Stainless Steel Gas Cooktop (Natural Gas)
Model: ZGU384NSMSS
Key Features
Dual-flame stacked burners
High-output cooking power
Silent, precise simmering
Electronic ignition
Hand-machined, stainless steel knob controls
Interlocking, continuous grates
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Dual-flame stacked burners
Provide complete 140F simmer-to-rapid-boil flexibility on all burners; the burners are sealed to the cooktop for easy cleaning
High-output cooking power
Delivered by an 18,000 BTU burner, totaling 50,000 BTUs
Silent, precise simmering
Delivers a consistent 140F temperature without cycling on and off; no simmer plate required
Electronic ignition
Ensures a continuous flame and reignites automatically if accidentally extinguished
Hand-machined, stainless steel knob controls
Rotate with smooth precision; A red indicator light embedded in each knob makes it easy to view and select heat settings
Interlocking, continuous grates
Create a steady surface for cookware and are integrated into the cooktop for a clean, finished appearance
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 3.75 in |
| Overall Width | 30.75 in |
| Net Weight | 50 lb |
| Overall Depth | 21.625 in |
| Cabinet Width | 30 in |
| Approximate Shipping Weight | 54 lb |
| Cutout Width (in) | 28.5 |
| Cutout Depth (in) | 19.625 |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 4 Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 250 |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tactile Grip Knobs | Yes |
| Short Description | 30" Gas Cooktop |
| Control Location | Right Side |
| Ignition System | Electronic |
| Cooktop Surface | Stainless Steel |
| Extra Low Simmer | 4 |
| Burner Indicator Light | Yes - in Knob |
| Automatic Re-Ignition | Yes |
| Cooktop Burner Grate Material | Cast-Iron; Porcelainized |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| 140 Deg. Simmer Burner | 4 |
| Configuration | 4 Sealed Cooktop Burners |
| Dual Flame Stacked Burners | 4 |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 15.0; (3) 9.1 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 18.0; (1) 12.0; (2) 10.0 |
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz; 5.0A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
ACCESSORIES
| High Altitude Kit | WB49X10090 |
| Conversion Kit | Included - Nat. Gas to LP |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Control Knobs | Stainless Steel |
Dimensions & Weight
| Width | 30.75 in. |
| Height | 3.75 in. |
| Length | 21.63 in. |
| Weight | 50 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35.75 in. |
| Shipping Height | 8.75 in. |
| Shipping Length | 26.63 in. |
| Shipping Weight | 90 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 90 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.44 ft³ |
| Dimensional Weight | 17.94 lbs. |
| Total of Cubes | 1.44 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 17.94 lbs. |
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












