$1,794.00
Was$2,399.00Save $605.00 (25%)
36" Built-In Tri-Ring Gas Cooktop with 5 Burners and Included Extra-Large Integrated Griddle - PGP9036SLSS
36" Built-In Tri-Ring Gas Cooktop with 5 Burners and Included Extra-Large Integrated Griddle
Model: PGP9036SLSS

















Product Video

36" Built-In Tri-Ring Gas Cooktop with 5 Burners and Included Extra-Large Integrated Griddle
Model: PGP9036SLSS
$1,794.00
Was$2,399.00Save $605.00 (25%)
Current Rebates
Key Features
18,000-BTU Power Boil Tri-Ring Burner
More Cooking, Less Cookware
Maximize Your Cooking Space
Precise Simmer Burner
Spend Less Time Cleaning Up
Dishwasher-Safe Grates
Control Lock Capability
Included Griddle JXGRIDL236
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
18,000-BTU Power Boil Tri-Ring Burner
3-in-1 burner is designed to accelerate boiling and provide gentle simmering
More Cooking, Less Cookware
Eliminate the need for extra cookware with an integrated griddle perfect for pancakes, grilled cheeses and other favorites
Maximize Your Cooking Space
Continuous cast iron grates provide more room for large cookware
Precise Simmer Burner
Protect delicate foods with low, even heating
Spend Less Time Cleaning Up
Sealed cooktop burners contain spills and make cleaning quick and easy
Dishwasher-Safe Grates
Heavy-duty grates are easy to clean in the dishwasher
Control Lock Capability
Protects against unintended activation
Included Griddle JXGRIDL236
White LED Backlit Heavy-Duty Knobs
Durable knobs are back-lit for a sleek appearance when burners are on
MAX Burner System
Delivers the same maximum BTU power to propane and natural gas cooktops
Fit Guarantee
Replacing a similar cooktop from GE Appliances or another brand? GE cooktops are guaranteed for an exact fit or GE Appliances will pay up to $100 toward modifications. See offer criteria and details
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 5.5 in |
| Cabinet Width | 36 in |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Depth | 21 in |
| Approximate Shipping Weight | 57 lb |
| Net Weight | 51 lb |
| Cutout Width (in) | 33.875 |
| Cutout Height (in) | 3.6875 |
| Cutout Depth (in) | 19.125 |
FEATURES
| Cooktop Burner Type | 5 Sealed |
| Valves (Degree of Turn) | 270 |
| Burner - Right Rear | 5,000 BTU |
| Burner - Right Front | 15,000 BTU Power Boil |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Power Boil Burner | Yes |
| Control Location | Front Center |
| Cooktop Type | Continuous Grates |
| Ignition System | Electronic |
| Burner - Center | 18,000 BTU Tri-ring Power Boil |
| Cooktop Surface | Deep Stainless Steel |
| Cooktop Control Features | Child Lock |
| Burner - Left Rear | 9,500 BTU |
| Control Type | Knob |
| Cooktop Burner Grate Material | Heavy Cast |
| Cooktop Burner Grate Features | Edge-to-Edge Grates |
| Griddle | JXGRIDL236 |
| Burner - Left Front | 9,500 BTU |
| Product Type | Cooktop |
| Cooktop Burner Grate Features | Continuous Grates |
| Cooktop Burner Grate Features | Dishwasher Safe |
| Griddle | Cast Iron |
POWER / RATINGS
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - LP Gas | (1) 18.0; (1) 15.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Burner BTU Ratings (000's/BTU) - Natural Gas | (1) 18.0; (1) 15.0; (2) 9.5; (1) 5.0 |
| Volts/Hertz/Amps | 120V; 60Hz; 5A |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
APPEARANCE
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Cooktop Burner Grate Color | Matte Black |
| Control Knobs | White LED Backlit |
| Control Knobs | Stainless Steel Appearance |
| Control Knobs | Dishwasher Safe |
ACCESSORIES
| Stainless Steel Cleaner | Included |
| Griddle Accessory | JXGRIDL236 Included |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 5.5 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 51 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 10.5 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 91 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 91 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 29.91 lbs. |
| Total of Cubes | 2.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 29.91 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Profile Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










