$1,144.00
Was$1,309.00Save $165.00 (13%)
36-inch Wide Gas Cooktop with DuraGuard™ Protective Finish - MGC9536DS
$1,144.00
Was$1,309.00Save $165.00 (13%)
Key Features
Power Simmer Dual Stack Burner
Simmer Burner with Melt Cap
Sealed Surface Burners
Designed, Engineered, and Assembled in the USA
5 Burners
10 Year Limited Parts Warranty
DuraClean™ Continuous Cast Iron Grates
DuraGuard™ Protective Finish
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Power Simmer Dual Stack Burner
The Power simmer dual stacked burner gives you precise control over your cooktop, allowing you to boil water rapidly or gently hold low temperatures to simmer sauces - all with one burner.
Simmer Burner with Melt Cap
The simmer burner allows for adjustable heat control from 800 to 5,000 BTUs. The addition of a melt cap on the burner diffuses the flame for low-heat melting or warming without the need for constant monitoring.
Sealed Surface Burners
These burners are sealed, creating a smooth surface for even heating, easy cleanup and extended grate life. Plus, it helps to keep food from falling below the cooktop.
Designed, Engineered, and Assembled in the USA
From Tennessee to you, these cooktops are designed, engineered and assembled in the U.S.A.
5 Burners
With an extra burner you have the flexibility to prepare all your meals without juggling pots and pans.
10 Year Limited Parts Warranty
With a 10-year limited parts warranty on the cooktop burners and cast-iron metal grates, we built these cooktops tough enough to keep cookin' for years.
DuraClean™ Continuous Cast Iron Grates
Dishwasher safe DuraClean™ cast-iron grates let pots and pans smoothly slide around the cooktop for fewer spills and easier transitions from burner to burner.
DuraGuard™ Protective Finish
The DuraGuard™ protective finish keeps the cooktop surface lookin' like new and cleans with ease year after year.
Power™ Burner
The Power™ Burner allows for a slow, even saute and the intense heat for a seared, juicy steak.
Specifications
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Knobs |
Cooktop Details
| Cooktop Surface Color | Color Coordinated |
| Ignition Type | Direct Spark Ignition |
| Cooktop Surface Material | Stainless/Porcelain Coated Steel |
| Digital Display | No |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Combination Match with Oven | MEW9527, MEW9530 |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Side Reach Compliant |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 3.69 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 70 lbs. |
| Carton Depth | 25 |
| Carton Height | 12 1/16 |
| Carton Width | 44 7/16 |
| Cutout Depth (in) | 19 15/16 |
| Cutout Height (in) | 5 1/4 |
| Cutout Width (in) | 34 1/2 |
| Gross Weight | 70 |
| Maximum Height | 4 |
| Net Weight | 61.6 |
| Cutout Depth Max(IN,inches) | 20.0000 |
| Cutout Depth Min(IN,inches) | 19.0000 |
| Cutout Depth(IN,inches) | 19.9375 |
| Cutout Height(IN,inches) | 5.2500 |
| Cutout Width Max(IN,inches) | 35.2500 |
| Cutout Width Min(IN,inches) | 33.8750 |
| Cutout Width(IN,inches) | 34.5000 |
| Depth(IN,inches) | 21.0000 |
| Maximum Height(IN,inches) | 4.0000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 62 |
| Carton Depth(IN,inches) | 25.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 12.0625 |
| Carton Width(IN,inches) | 44.4375 |
| Cutout Height Min(IN,inches) | 5.2500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 70 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 8.69 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 110 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 110 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 20.07 lbs. |
| Total of Cubes | 1.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 20.07 lbs. |
Details
| Fuel Type | Gas |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
| LP Convertible | Yes - Kit Included |
| Power Outage Compatible | Yes |
| Digital Display | No |
Element/Burner Details
| Center Rear Element-Burner Type | Dual |
| Cooktop Element Style | Sealed Burner |
| Cooktop Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Type | Sealed Burner |
| Left Rear Element-Burner Type | Sealed Burner |
| Number of Cooking Element-Burners | 5 |
| Power Boost | No |
| Right Front Element-Burner Type | Sealed Burner |
| Right Rear Element-Burner Type | Simmer |
| Automatic Pan Detection | No |
| Center Rear Element-Burner Power | 18,000 BTU |
| Left Front Element-Burner Power | 9,100 BTU |
| Left Rear Element-Burner Power | 9,100 BTU |
| Number of Grates | 3 |
| Right Front Element-Burner Power | 12,000 BTU |
| Right Rear Element-Burner Power | 5,000 BTU |
Grate Details
| Number of Grates | 3 |
| Grate Details | Cast Iron Grates, Continuous, Dishwasher Safe, Matte Finish |
Ventilation Details
| Downdraft Vent | No |
Exterior Details
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Type | Metal |
Dimensions
| Common Size | 36 in |
| Cutout Depth | 19-469/500 in |
| Cutout Depth Max | 20 in |
| Cutout Depth Min | 19 in |
| Cutout Height | 5-1/4 in |
| Cutout Width | 34-1/2 in |
| Cutout Width Max | 35-1/4 in |
| Depth | 21 in |
| Gross Weight | 69-3/5 lbs |
| Height | 3-11/16 in |
| Maximum Height | 4 in |
| Net Weight | 61-3/5 lbs |
| Width | 36 in |
Refinements
| Features | DuraGuard™ Protective Finish, Power™ Burner, Simmer Burner with Melt Cap, ADA Compliant |
Features
| Cooktop Features | ADA Compliant, DuraGuard™ Protective Finish, Power™ Burner, Simmer Burner with Melt Cap |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.


















