$844.00
Was$1,109.00Save $265.00 (24%)
30-inch Wide Gas Cooktop with Power Burner - MGC7430DS
$844.00
Was$1,109.00Save $265.00 (24%)
Key Features
10 Year Limited Parts Warranty
Designed, Engineered, and Assembled in the USA
Simmer Burner
Front Controls
15,000-BTU Power™ Burner
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
10 Year Limited Parts Warranty
With a 10-year limited parts warranty on the cooktop burners and cast-iron metal grates, we built these cooktops tough enough to keep cookin' for years.
Designed, Engineered, and Assembled in the USA
From Tennessee to you, these cooktops are designed, engineered and assembled in the U.S.A.
Simmer Burner
The simmer burner provides 800 to 5,000 BTUs of precise, adjustable heat to give your cooktop both a full-power simmer burner and warming setting all in one.
Front Controls
Front controls keep your cooktop knobs close at hand so you can manage your meals without breakin' a sweat.
15,000-BTU Power™ Burner
Exclusivo quemador que brinda máxima potencia y rapidez de cocinado, para obtener resultados precisos y consistentes en todo tipo de platillos.
Specifications
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Knobs |
Cooktop Details
| Cooktop Surface Color | Color Coordinated |
| Ignition Type | Direct Spark Ignition |
| Cooktop Surface Material | Stainless/Porcelain Coated Steel |
| Digital Display | No |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | No |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| Combination Match with Oven | MEW9527, MEW9530 |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Side Reach Compliant |
| UL | Yes |
| Prop 65 | Standard - Standard |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | Yes |
| Volts | 120 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 3.69 in. |
| Length | 21 in. |
| Weight | 58 lbs. |
| Carton Depth | 25 |
| Carton Height | 12 1/16 |
| Carton Width | 34 13/16 |
| Cutout Depth (in) | 19 15/16 |
| Cutout Height (in) | 5 1/4 |
| Cutout Width (in) | 28 1/2 |
| Gross Weight | 58 |
| Maximum Height | 4 |
| Minimum Height | 3 3/8 |
| Net Weight | 52.0 |
| Cutout Depth Max(IN,inches) | 20.0000 |
| Cutout Depth Min(IN,inches) | 19.0000 |
| Cutout Depth(IN,inches) | 19.9375 |
| Cutout Height(IN,inches) | 5.2500 |
| Cutout Width Max(IN,inches) | 29.3125 |
| Cutout Width Min(IN,inches) | 28.5000 |
| Cutout Width(IN,inches) | 28.5000 |
| Depth(IN,inches) | 21.0000 |
| Maximum Height(IN,inches) | 4.0000 |
| Minimum Height(IN,inches) | 3.3750 |
| Net Weight(LB,pounds) | 52 |
| Carton Depth(IN,inches) | 25.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 12.0625 |
| Carton Width(IN,inches) | 34.8125 |
| Cutout Height Min(IN,inches) | 5.2500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 58 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 8.69 in. |
| Shipping Length | 26 in. |
| Shipping Weight | 98 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 98 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.35 ft³ |
| Dimensional Weight | 16.72 lbs. |
| Total of Cubes | 1.35 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 16.72 lbs. |
Details
| Fuel Type | Gas |
| Installs Over Built-In Oven | Yes |
| LP Convertible | Yes - Kit Included |
| Power Outage Compatible | Yes |
| Digital Display | No |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Sealed Burner |
| Cooktop Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Type | Simmer |
| Left Rear Element-Burner Type | Power™ Burner |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Power Boost | No |
| Right Front Element-Burner Type | Burner |
| Right Rear Element-Burner Type | Burner |
| Automatic Pan Detection | No |
| Left Front Element-Burner Power | 5,000 BTU |
| Left Rear Element-Burner Power | 15,000 BTU |
| Number of Grates | 2 |
| Right Front Element-Burner Power | 12,000 BTU |
| Right Rear Element-Burner Power | 9,100 BTU |
Grate Details
| Number of Grates | 2 |
| Grate Details | Cast Iron Grates, Continuous, Dishwasher Safe, Matte Finish |
Ventilation Details
| Downdraft Vent | No |
Exterior Details
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Type | Dishwasher-Safe Plastic |
Dimensions
| Common Size | 30 in |
| Cutout Depth | 19-469/500 in |
| Cutout Depth Max | 20 in |
| Cutout Depth Min | 19 in |
| Cutout Height | 5-1/4 in |
| Cutout Width | 28-1/2 in |
| Cutout Width Max | 29-313/1000 in |
| Depth | 21 in |
| Gross Weight | 58 lbs |
| Height | 3-11/16 in |
| Maximum Height | 4 in |
| Minimum Height | 3-3/8 in |
| Net Weight | 52 lbs |
| Width | 30 in |
Refinements
| Features | Flex-Choice™ Simmer Burner, Power™ Burner, ADA Compliant |
Features
| Cooktop Features | ADA Compliant, Flex-Choice™ Simmer Burner, Power™ Burner |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Maytag Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.














