$768.00
Was$859.00Save $91.00 (11%)
15-inch Electric Cooktop with Easy Wipe Ceramic Glass - W5CE1522FB
$768.00
Was$859.00Save $91.00 (11%)
Key Features
Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
Built-In Oven Compatible
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Easy-Wipe Ceramic Glass Cooktop
The ceramic glass cooktop provides an ideal space for cooking and easy cleanup.
Built-In Oven Compatible
This cooktop is built-in oven compatible and can be installed over a single built-in oven for added installation flexibility. G7CG3665XB and G7CG3064XB excluded.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Dimensional Weight | 6.51 lbs. |
| Total of Dimensional Weight | 6.51 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 0.62 ft³ |
| Total of Cubes | 0.62 ft³ |
Cooktop Details
| Combination Match with Oven | WOS11EM4, WOS51EC0, WOS51EC7, WOS51ES4, WOS72EC0, WOS72EC7, WOS92EC0, WOS92EC7, WOS97EC0, WOS97ES0, WOSA2EC0 |
| Cooktop Surface Color | Black |
| Cooktop Surface Material | Ceramic Glass |
| Digital Display | No |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Exterior Details
| Knob Color | Stainless Steel |
| Knob Type | Dishwasher-Safe Plastic |
Controls
| Control Location | Front |
| Control Type | Knobs |
Element/Burner Details
| Automatic Pan Detection | No |
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Cooktop Type | Standard |
| Left Front Element-Burner Size | 7in. |
| Left Front Element-Burner Type | Single |
| Left Rear Element-Burner Size | 8in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Single |
| Number of Cooking Element-Burners | 2 |
| Power Boost | No |
| Left Front Element-Burner Power | 1,200W |
| Left Rear Element-Burner Power | 1,800W |
Details
| Digital Display | No |
| Fuel Type | Electric |
| Power Outage Compatible | No |
Ventilation Details
| Downdraft Vent | No |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Volts | 240 |
Refinements
| Features | Easy Wipe Ceramic Glass Cooktop, ADA Compliant |
Features
| Cooktop Features | ADA Compliant, Easy Wipe Ceramic Glass Cooktop |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Height and Side and Front Reach Compliant |
Dimensions & Weight
| Width | 16.56 in. |
| Height | 3.06 in. |
| Length | 21.31 in. |
| Weight | 20 lbs. |
| Gross Weight | 20 lbs |
| Cutout Depth | 20.5 in |
| Cutout Width | 14.5 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24.5 in. |
| Shipping Height | 7.5 in. |
| Shipping Length | 26.31 in. |
| Shipping Weight | 60 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 60 lbs. |
| Source | Calculation |
Capacity
| Volume | 2.393 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.












