27 In. Trim Kit For Countertop Microwaves - MK2167AB
Features
Specifications
Certifications
Features
Prop 65
Prop65
Certifications
Prop 65
Specifications
Dimensions
| Depth | 1-13/16 in |
| Gross Weight | 10 lbs |
| Height | 19-1/8 in |
| Net Weight | 0 lbs |
| Width | 26-7/8 in |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 5.61 lbs. |
| Total of Cubes | 0.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 5.61 lbs. |
Details
| Extra Items | Bottom Plate, Hardware For Installation, Installation Parts, Rails, Screws |
| Styling | Flush |
Dimensions & Weight
| Width | 26.88 in. |
| Height | 19.13 in. |
| Length | 1.81 in. |
| Weight | 10 lbs. |
| Gross Weight | 10 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.88 in. |
| Shipping Height | 24.13 in. |
| Shipping Length | 6.81 in. |
| Shipping Weight | 50 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 50 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











