8 cu.ft. MOMCUBE Breast Milk Refrigerator/Microwave Combination - MLRS8MCSCM1000SS
8 cu.ft. MOMCUBE Breast Milk Refrigerator/Microwave Combination
Model: MLRS8MCSCM1000SS











8 cu.ft. MOMCUBE Breast Milk Refrigerator/Microwave Combination
Model: MLRS8MCSCM1000SS
Key Features
MLRS8MC refrigerator
SCM1000SS microwave
Commercially approved microwave
CDC-compliant temperature
Antimicrobial silver ion-coated handle (refrigerator)
Temperature alarm
LED display
Reversible door
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
MLRS8MC refrigerator
8 cu.ft. all-refrigerator with seven plastic-coated wire shelves
SCM1000SS microwave
Complete stainless steel microwave with digital display and controls for easy use
Commercially approved microwave
Approved to NSF standards for use in commercial settings
CDC-compliant temperature
Preset temperature remains within recommended range for mother’s milk storage
Antimicrobial silver ion-coated handle (refrigerator)
Powder-coated handle with naturally occurring silver ions to help reduce germ spread
Temperature alarm
Signals if refrigerator temperature goes out of recommended range
LED display
Allows for easy reading of refrigerator temperature
Reversible door
User reversible door swing on the refrigerator
Hospital grade cord with 'green dot' plug (refrigerator)
Secure three-pronged cord for added unit safety
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.38 in. |
| Height | 62.5 in. |
| Length | 24.38 in. |
| Weight | - |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.62 ft³ |
| Dimensional Weight | 256.3 lbs. |
| Total of Cubes | 20.62 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 256.3 lbs. |
Overview Microwave-Refrigerator
| Nominal Height | 63.0" (160 cm) |
| Height of Cabinet | 62.5" (159 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.38" (59 cm) |
| Width with Door Open | 23.88" (61 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 24.38" (62 cm) |
| Depth with Handle | 26.13" (66 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.5" (118 cm) |
| Capacity | 8.0 cu.ft. (227 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 2 Years |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101066530 |
| Refrigerator Included | Yes |
| Refrigerator Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Wire |
| Shelf Qty | 7 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.73 oz. |
| Refrigerator Interior Height | 41.25" (105 cm) |
| Refrigerator Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Refrigerator Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 20.0" (51 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.0" (13 cm) |
| Microwave Wattage | 1000.0 |
| Microwave Controls | Digital |
| Specialized Cooking Buttons | Yes |
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











