43" Wide Casework Suite with Refrigerator and Microwave, ADA Height - CWSUITE43R
43" Wide Casework Suite with Refrigerator and Microwave, ADA Height
Model: CWSUITE43R

















43" Wide Casework Suite with Refrigerator and Microwave, ADA Height
Model: CWSUITE43R
Key Features
ADA compliant countertop height
5-Piece Set
Casework made in the USA
Lockdowel construction
2.7 cu.ft. All-Refrigerator
Fully assembled
Microwave included
USB charging ports (microwave)
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
ADA compliant countertop height
34" high counters (not including hutch) to meet ADA guidelines for accessibility
5-Piece Set
Includes FF1843BADA refrigerator, CWR2ADA refrigerator cabinet, SM903BSA microwave, CWC5ADA trash cabinet, and CWH1 hutch
Casework made in the USA
Engineered wood with laminate finish manufactured and assembled in the United States
Lockdowel construction
Innovative fastening system ensures lasting durability
2.7 cu.ft. All-Refrigerator
Includes our FF1843BADA refrigerator with digital controls, front lock, reversible door swing, and no-frost operation
Fully assembled
Each cabinet piece ships fully assembled for fast setup
Microwave included
Ships with our fully featured SM903BSA compact microwave with one-touch cooking options, multiple power levels, and a built-in smoke alarm
USB charging ports (microwave)
Microwave panel includes two pre-installed ports to charge mobile devices
Built-in power allocator (microwave)
Microwave rear includes an outlet to accept a 2 or 3-prong cord, allowing easy 1-plug operation that will temporarily shut off the other second device while the microwave is in use to prevent power surges
Trash receptacle included
Our CWC5ADA cabinet includes two trash bins and built-in holes on the countertop to allow easy separation of rubbish and recyclables
Refrigerator cabinet
Slide the refrigerator into the CWR2ADA cabinet for a finished look
Hutch included
Summit's CWH1 hutch can be installed over the refrigerator or trash cabinet for vertical storage
Black finish (cabinetry)
Sleek black laminate finish on the cabinet pieces suits any setting
Leveling legs
Refrigerator and cabinets each include four levelers to accommodate uneven floors
Versatile configuration
Image shown is a suggested layout, but individual pieces can be repositioned to your space's needs
Certifications
ADA Compliant
Specifications
Overview
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 43.0" (109 cm) |
| Width | 43.0" (109 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 24.0" (61 cm) |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| Parts & Labor Warranty | 90 Days |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101088570 |
Kitchenette
| Refrigerator Included | FF1843BADA |
| Refrigerator Door Swing | Reversible |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
Dimensions & Weight
| Width | 43 in. |
| Height | 34 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 48 in. |
| Shipping Height | 39 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.31 ft³ |
| Dimensional Weight | 252.43 lbs. |
| Total of Cubes | 20.31 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 252.43 lbs. |
Overview Kitchenette
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 34.0" (86 cm) |
| Nominal Width | 43.0" (109 cm) |
| Width | 43.0" (109 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 24.0" (61 cm) |
| Door | Black |
| Cabinet | Black |
| Parts & Labor Warranty | 90 Days |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101088570 |
| Refrigerator Included | FF1843BADA |
| Refrigerator Door Swing | Reversible |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 4 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











