$1,618.00
Was$1,799.00Save $181.00 (10%)
24-inch Wide Undercounter Refrigerator with Towel Bar Handle - 5.1 cu. ft. - WUR35X24HZ
24-inch Wide Undercounter Refrigerator with Towel Bar Handle - 5.1 cu. ft.
Model: WUR35X24HZ





















24-inch Wide Undercounter Refrigerator with Towel Bar Handle - 5.1 cu. ft.
Model: WUR35X24HZ
$1,618.00
Was$1,799.00Save $181.00 (10%)
Key Features
Reversible Stainless Steel Door
Fingerprint Resistant
Temperature Sensor Alert
Electronic Temperature Controls
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Reversible Stainless Steel Door
Install the stainless steel door on either side to accommodate unique spaces.
Fingerprint Resistant
Available in a stainless finish that’s easy to clean and resists fingerprints and smudges.
Temperature Sensor Alert
Keep items at their ideal temperature with an alert that lets you know if the temperature is rising or cold air is escaping through an open door.
Electronic Temperature Controls
Choose the ideal temperature for whatever you're storing with convenient, up-front controls.
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 12.33 ft³ |
| Dimensional Weight | 153.24 lbs. |
| Total of Cubes | 12.33 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 153.24 lbs. |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Cabinet Material | Prepainted Steel |
| Door Style | Flat |
| Handle Location | Horizontal |
| Reversible Door | Yes |
| Window | No |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Lockout | No |
| Cooling On/Off | Yes |
| Door Ajar/Open Alarm | No |
Details
| Installation Option | Undercounter |
| Number of Shelves | 3 |
| Refrigerator Type | Undercounter |
| Door Opening Direction | Right |
| Shelf Description | 1 Fixed Full Width Glass Shelf; 2 Adjustable Glass Shelves |
Refrigerator Details
| Door Bin Description | 2 Removable Door Bins |
| Number of Door Bins | 3 |
Certifications
| Energy Rating (kWh/year) | 305 |
| prop65 | Standard |
Dimensions
| carton depth | 30.41 |
| carton height | 36.11 |
| carton width | 26.41 |
| Cutout Depth | 24 |
| Cutout Height | 34.625 |
| Cutout Width | 24 |
| Depth Closed Excluding Handles | 24 |
| Depth Closed Including Handles | 25.625 |
| Depth Excluding Doors | 21.625 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46.25 |
| gross weight | 119.4 |
| net weight | 92.6 |
Oven Details
| Interior Light | LED |
Product Details
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 35 in. |
| Length | 25.63 in. |
| Weight | 119.4 lbs. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 34-5/8 in |
| Cutout Width | 24 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 24 in |
| Depth Closed Including Handles | 25-5/8 in |
| Depth Excluding Doors | 21-5/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46-1/4 in |
| Gross Weight | 119-2/5 lbs |
| Net Weight | 92-3/5 lbs |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 26.41 in. |
| Shipping Height | 36.11 in. |
| Shipping Length | 30.63 in. |
| Shipping Weight | 159.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 159.4 lbs. |
| Source | Calculation |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










