$1,460.00
Portable Refrigerator/Freezer with Lock - SPRF86M2
$1,460.00
Depth : Standard Depth
Key Features
12V/24V DC hookup
Refrigerator/freezer operation
AC Adapter included
Portable design
Strap handle
Side handles
Digital thermostat
Insulated cover
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
12V/24V DC hookup
Plug into the lighter socket of any vehicle or 24V battery
Refrigerator/freezer operation
Operates as a refrigerator (2-8°C) or freezer (-12°C) for unparalleled storage flexibility including samples, vaccines, cold packs, and other healthcare supplies (Note: If operating as a freezer, vaccine storage is not recommended.)
AC Adapter included
We provide an AC adapter for users to plug the unit into a standard 110-120V wall socket for stationary use
Portable design
Four pre-installed wheels for smooth mobility when transporting materials
Strap handle
Side handle makes it easier to steer or pull the unit as needed
Side handles
Sturdy handles are easy to grab for comfortable lifting and carrying
Digital thermostat
Easy temperature control with electronic buttons and an external thermometer readout
Insulated cover
Insulated fabric cover helps to preserve interior temperature as well as protect the exterior cabinet
Factory-installed lock
Provides added security with two keys included
Hammered aluminum interior
Durable design to accommodate up to 80 liters of stored content
Removable basket
Wire basket can be removed for easy transport of interior contents
100% CFC free
Environmentally friendly design does not contain ozone-damaging chemicals
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 22 in. |
| Height | 25.88 in. |
| Length | 17.5 in. |
| Weight | 65 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.77 ft³ |
| Dimensional Weight | 71.68 lbs. |
| Total of Cubes | 5.77 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 71.68 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 26.0" (66 cm) |
| Height of Cabinet | 25.88" (66 cm) |
| Nominal Width | 22.0" (56 cm) |
| Width | 22.0" (56 cm) |
| Nominal Depth | 18.0" (46 cm) |
| Depth | 17.5" (44 cm) |
| Depth with Handle | 18.63" (47 cm) |
| Capacity | 2.8 cu.ft. (79 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Gray |
| Cabinet | Gray |
| Amps | 4.6 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 65.0 lbs. (29 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076928 |
| Door Swing | Lift-Up |
| Refrigerator - Interior Height | 16.25" (41 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 13.25" (34 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 14.0" (36 cm) |
| Refrigerator - Temperature Range | 2-8°C |
| Refrigerator - Refrigerant Type | R134a |
| Thermostat Type | Digital |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 2.22 oz. |
| High Side PSI | 212.05 |
| Low Side PSI | 16.68 |
| Wheels | 4 |
| Condensor Location | Side of Unit |
| Freezer - Temperature Range | down to -12ºC |
| Compressor Step Height | 8.75" (22 cm) |
| Compressor Step Width | 8.63" (22 cm) |
| Compressor Step Depth | 14.0" (36 cm) |
| Sound Level | 44.7 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.
























