$3,180.00
36" Wide Built-In Refrigerator-Freezer (Panels Not Included) - FFRF36IF
$3,180.00
Depth : Counter Depth
Key Features
Commercially approved
All-in-one design
Panel-ready doors
Frost-free operation
Built-in capable
Digital thermostat
LED lighting (refrigerator)
Adjustable shelves (5 placement options)
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 standard and meets UL-471 for use in commercial settings
All-in-one design
Separate refrigerator and freezer sections with single compressor operation
Panel-ready doors
Integrated stainless steel door frame accepts full overlay panels, allowing you to customize the refrigerator door or blend it into your cabinetry design; panel size: 17 9/16" W x 27 7/8" H and at least 3/4" thick; 10 lbs. maximum; customers provide their own handles
Frost-free operation
No-frost operation ensures reduced maintenance in both the refrigerator and freezer compartments
Built-in capable
Front-breathing system allows the unit to be used built-in
Digital thermostat
Digital control panel allows for easy temperature control, with a clear readout in Fahrenheit or Celsius
LED lighting (refrigerator)
Interior LED lighting in the primary refrigerator sections offers an attractive and energy efficient presentation
Adjustable shelves (5 placement options)
Refrigerator section includes three spill-proof glass shelves for easier cleaning, while the freezer includes three adjustable chrome shelves to ensure proper cold air circulation
Convertible freezer
Freezer compartment temperature can be set to serve as a second refrigerator as needed
Internal fans
Fan-forced cooling ensures the unit is evenly cooled from top to bottom
Sealed back
Space-saving design with no exposed coils in the rear offers easy cleanability
Temperature memory function
In the event of power loss, the unit will retain its last temperature settings upon power recovery
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Leveling legs
Two leveling legs ensure the unit is even when placed on uneven surfaces
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 35.5 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 24.25 in. |
| Weight | 160 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 212.12 lbs. |
| Total of Cubes | 17.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 212.12 lbs. |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 35.0" (89 cm) |
| Height of Cabinet | 34.25" (87 cm) |
| Nominal Width | 36.0" (91 cm) |
| Width | 35.5" (90 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 42.0" (107 cm) |
| Capacity | 5.8 cu.ft. (164 L) |
| Defrost Type | Frost-Free |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 504.0kWh/year |
| Amps | 1.3 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 160.0 lbs. (73 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101067704 |
| Door Swing | French |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 23.5" (60 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 12.75" (32 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
| Refrigerator - Capacity | 2.9 cu.ft |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Temperature Range | 36°F to 46°F |
| Refrigerator - Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerator - Refrigerant Amount | 1.59 oz. |
| Freezer - Interior Height | 23.5" (60 cm) |
| Freezer - Interior Width | 12.75" (32 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 16.75" (43 cm) |
| Freezer - Capacity | 2.9 cu.ft |
| Freezer - Shelf Type | Chrome |
| Freezer - Shelf Qty | 3 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior and Exterior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.59 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Level Legs | 2 |
| Freezer - Temperature Range | -22°F to 46°F |
| Compressor Step Height | 4.75" (12 cm) |
| Compressor Step Width | 12.75" (32 cm) |
| Compressor Step Depth | 4.25" (11 cm) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.























