$1,995.00
Compact All-Refrigerator - FF28LWHVAC
$1,995.00
Key Features
Improved temperature stability
Interior drawer covers
Digital thermostat
High/low temperature alarm
NIST calibrated temperature display
3/8" access port
Hospital grade cord and plug
Automatic defrost
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Improved temperature stability
Interior is designed to operate within 2ºC of set temperature performance
Interior drawer covers
Two shelves are protected by metal door flaps that help to protect stored contents from being exposed to room temperature when the door is opened
Digital thermostat
Electronic controls ensure precise and intuitive temperature management
High/low temperature alarm
Audible alarm sounds if the interior temperature rises or falls out of set range
NIST calibrated temperature display
Alarm includes NIST calibrated display of the current interior and high/low temperature
3/8" access port
Unit comes with a factory installed probe hole for users to connect their own monitoring equipment
Hospital grade cord and plug
Secure three-pronged 'green dot' cord for added unit safety in high traffic settings
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Self-closing door
Door closes automatically when opened at angles less than 90º to prevent the interior from being exposed to room temperature
Internal fan
Fan-cooled interior maintains a consistent temperature from top to bottom
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior
Fully finished white cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Flat door liner
Interior design conforms to CDC guidelines to ensure stable conditions for sensitive materials
Compact dimensions
Perfectly sized for use on the counter
Factory reversible door
Standard unit ships RHD but can be ordered LHD
100% CFC Free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Refrigerator Features
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.7oz. |
| High Side PSI | 120.0 |
| Low Side PSI | 70.0 |
| Level Legs Qty | 2 |
| Temperature Range | 2 to 8ºC |
Dimensions
| Interior Height | 11.38" (29 cm) |
| Interior Width | 14.0" (36 cm) |
| Interior Depth | 10.5" (27 cm) |
Dimensions & Weight
| Width | 18.5 in. |
| Height | 24.5 in. |
| Length | 17.75 in. |
| Weight | 60 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 57.88 lbs. |
| Total of Cubes | 4.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 57.88 lbs. |
Other
| Number of Boxes | 1 |
| Source | Calculation |
| Capacity | 0.8 cu.ft. (23 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | White |
| Cabinet | White |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 0.7 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101007175 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.




















