$1,990.00
21" Wide Built-in Refrigerator-Freezer, ADA Compliant - ALRF49BCSS
$1,990.00
Key Features
Adjustable shelves
Freezer compartment
ADA compliant design
Built-in capable
Reversible stainless steel door
Adjustable thermostat
3" thick door
Door shelves
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Adjustable shelves
Three adjustable, spill-proof glass shelves for optimal storage in the 2.68 cu. ft. interior
Freezer compartment
Interior freezer compartment offers convenient storage for frozen items
ADA compliant design
32" height allows easy installation under lower ADA compliant counters
Built-in capable
Front-breathing design lets you make the best use of space by installing your appliance under the counter
Reversible stainless steel door
Stainless steel, user-reversible door for added flexibility to best accommodate your setting
Adjustable thermostat
Dial thermostat located inside for easy temperature management
3" thick door
Improved insulation for an efficient performance
Door shelves
Three removable door racks for additional storage of larger items
Professional towel bar handle
Curved handle in brushed stainless steel offers a sturdy grip with professional elegance
Fruit and vegetable crisper
Get the longest life and best taste out of produce by storing greens in a convenient slide drawer
Sealed back
Space-saving design that offers easier cleanability
Factory installed lock
Lock provides added security of unit (2 keys included)
Interior light
Front-located LED light ensures entire interior is lit when door opens
Right-angle plug
Design allows you to plug the unit in flush against the wall socket with no need to add extra depth
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Manual defrost
Efficient performance with reliable temperature stability
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview Refrigerator-Freezer
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 31.75" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.0" (81 cm) |
| Nominal Width | 21.0" (53 cm) |
| Width | 20.88" (53 cm) |
| Nominal Depth | 23.0" (58 cm) |
| Depth | 22.5" (57 cm) |
| Depth with Handle | 25.0" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 40.25" (102 cm) |
| Capacity | 2.68 cu.ft. (76 L) |
| Defrost Type | Manual |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Energy Usage/Year | 259.0kWh/year |
| Amps | 1.1 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 105.0 lbs. (48 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101076553 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Crisper Qty | 1 |
| Crisper Finish | Transparent |
| Crisper Cover | Glass |
| Interior Light | Yes |
| Refrigerator - Interior Height | 17.5" (44 cm) |
| Refrigerator - Interior Width | 16.25" (41 cm) |
| Refrigerator - Interior Depth | 17.0" (43 cm) |
| Refrigerator - Shelf Type | Glass |
| Refrigerator - Shelf Qty | 3 |
| Refrigerator - Full Door Shelves | 3 |
| Refrigerator - Temperature Range | 35-46º F |
| Refrigerator - Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerator - Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| Freezer - Interior Height | 5.75" (15 cm) |
| Freezer - Interior Width | 16.25" (41 cm) |
| Freezer - Interior Depth | 11.25" (29 cm) |
| Thermostat Type | Dial |
| Refrigerant Type | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.92 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Level Legs | 2 |
| Compressor Step Height | 6.25" (16 cm) |
| Compressor Step Width | 16.25" (41 cm) |
| Compressor Step Depth | 6.0" (15 cm) |
| Sound Level | 32.9 dB |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.




















