$999.00
Was$1,099.00Save $100.00 (9%)
Monogram Forge Heated Ice Press - FORGE02PACK
$999.00
Was$1,099.00Save $100.00 (9%)
This model is on display at:
Key Features
First and Only Heated Ice Press in the USA
Precise Heating
Elevate Flavor
Fast Ice Pressing
Continuous Back-to-Back Ice Presses
Large Capacity Drip Tray
No Wait Heating
Optional Monogram Forge Ice Mold Cups and Storage Box
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
First and Only Heated Ice Press in the USA
Make every melt a showstopper with the first and only heated ice press available in the USA.
Precise Heating
The Monogram Forge uses precision temperature control to shape and craft a beautiful ice sphere that is sure to impress.
Elevate Flavor
Elevate every beverage with slow melting, luxury ice spheres that won't water down your favorite flavors.
Fast Ice Pressing
This unique heated ice press makes an ice sphere in 60 seconds or less.
Continuous Back-to-Back Ice Presses
Entertain endlessly thanks to no recovery time between continuous, back-to-back presses.
Large Capacity Drip Tray
Savor the convenience of the large capacity drip tray that can hold melt water from up to 9 presses before needing drained.
No Wait Heating
Never wait to press thanks to virtually no preheat time.
Optional Monogram Forge Ice Mold Cups and Storage Box
FORGE02CUPS offers four silicone ice gem molds and protective ice gem storage case
Elevate Everything
Entertain to the nines and delight the most discerning tastes with perfectly crafted ice spheres that take "on the rocks" to an irresistible level.
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 14 in |
| Overall Width | 9.5 in |
| Overall Depth | 9.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 33.42 |
| Net Weight | 15.4 |
FEATURES
| Product Type | Heated Ice Press |
| Water Retention/ Draining | Removable water tray |
| Ice Type | Ice Ball |
| Type | Electronic-Demand Driven |
| Feet | Rubber |
| Control Type | Push-Button,On/Off Rocker Switch,LED light ring |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Labor Warranty | No Warranty |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black |
| Installation | Free-Standing |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 120V; 60Hz |
| Hertz | 60 |
| Watts | 1400 |
Dimensions & Weight
| Width | 9.5 in. |
| Height | 14 in. |
| Length | 9.5 in. |
| Weight | 15.4 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 14.5 in. |
| Shipping Height | 19 in. |
| Shipping Length | 14.5 in. |
| Shipping Weight | 55.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 55.4 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.73 ft³ |
| Dimensional Weight | 7.61 lbs. |
| Total of Cubes | 0.73 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 7.61 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.




















