$2,660.00
Built-In 50 lb. Clear Icemaker (Panel Not Included) - BIM44GIF
$2,660.00
Key Features
Built-in capable
ENERGY STAR certified commercial performance
Commercially approved
Panel-ready door
Automatic defrost
Insulated storage bin
Clear ice cube production
Built-in pump
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Built-in capable
Make the best use of space by installing your appliance under the counter
ENERGY STAR certified commercial performance
Efficient performance for commercial use
Commercially approved
NSF listed for use in commercial establishments
Panel-ready door
Stainless steel door frame accepts full overlay panels to match adjacent cabinetry (panel size: 27 7/8" H x14 5/8" W and at least 3/4" thick; maximum weight: 10 lbs.)
Automatic defrost
Reduced maintenance with auto defrost system
Insulated storage bin
Ice stays frozen longer inside this cold-protected bin
Clear ice cube production
Clear cubes offer the perfect cooling of your beverages; NOTE: ice is produced in sheets and can easily be broken into cubes using the provided scoop
Built-in pump
Internal pump allows more flexibility in placing the unit
Fully finished black cabinet
Allows the unit to be used freestanding
Lead-free certified
Complies with California Health and Safety Code 116876 lead leaching requirements per NSF NSF/ANSI/CAN 61-2022 standard, as well as with lead content requirements for ‘lead free’ plumbing as defined by California, Vermont, Maryland, and Louisiana state laws and the U.S. Safe Drinking Water Act Section 1417(d) per NSF/ANSI/CAN 372-2022 standard
100% CFC Free
Environmentally friendly design with no ozone-damaging chemicals
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 14.5 in. |
| Height | 33 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.51 ft³ |
| Dimensional Weight | 80.9 lbs. |
| Total of Cubes | 6.51 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 80.9 lbs. |
Overview Icemaker
| Nominal Height | 33.0" (84 cm) |
| Height of Cabinet | 33.0" (84 cm) |
| Nominal Width | 15.0" (38 cm) |
| Width | 14.5" (37 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | UL |
| Canadian Electrical Safety | ULC |
| Sanitation | NSF |
| Amps | 4.8 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101027128 |
| Door Swing | LHD |
| Reversible | Factory Reversible |
| Drain Required | Yes |
| Daily Ice Production | 50.0 lbs. (23 kg) |
| Ice Storage Capacity | 25.0 lbs. (11 kg) |
| Ice Shape | Cube |
| Size of Cube | 7/8" x 7/8" x 7/8" |
| Number of Ice Cube Sizes | 1 |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant Type | R134a |
| Refrigerant Amount | 3.88 oz. |
| High Side PSI | 350.0 |
| Low Side PSI | 130.0 |
| Interior Height | 18.5" (47 cm) |
| Interior Width | 12.0" (30 cm) |
| Interior Depth | 16.0" (41 cm) |
| Level Legs | 4 |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.

















