24-Inch Under-Counter double Drawer Refrigerator - T24UR920DS
24-Inch Under-Counter double Drawer Refrigerator
Model: T24UR920DS
Model: T24UR920DS
Replaced By
Freedom Under Counter Double Drawer Refrigerator 24" Professional
Model: T24UR925DS
Key Features
Star-K certified
Customizable Drawer Organization
SoftClose doors for a smooth close
Door Open Alarm
Quick Chill
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing.Close
Customizable drawer dividers and shelvingClose
Sabbath ModeClose
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.
Adapts to your kitchen needs, by providing customizable drawer dividers.
Our innovative SoftClose doors won't slam, providing the smoothest close every time.
Door Open Alarm
Quick Chill
Sabbath ModeClose
Sabbath Mode
Customizable drawer dividers and shelving
SoftClose door hinges enable ultra-smooth closing.
Specifications
Comfort and Convenience
| SuperCool | yes |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 174 lbs. |
| Gross Weight | 174.000 lbs |
| Power Cord Length | 60 |
| Power Cord Length | 60 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 39.25 in. |
| Shipping Length | 29 in. |