24-Inch Under-Counter Double Drawer Refrigerator/Freezer - T24UC910DS
24-Inch Under-Counter Double Drawer Refrigerator/Freezer
Model: T24UC910DS








24-Inch Under-Counter Double Drawer Refrigerator/Freezer
Model: T24UC910DS
Replaced By
Freedom 24 inch UC Refrigerator Freezer Master 24" Masterpiece®
Model: T24UC915DS

$4,549.00
Key Features
Star-K certified
Customizable Drawer Organization
Filtered Automatic Ice Maker
Customizable drawer dividers and shelvingClose
Door Open Alarm
Filtered Automatic Ice MakerClose
SoftClose doors for a smooth close
Sabbath ModeClose
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Star-K certified
This appliance is Star-K certified making it possible to use it on the Sabbath or the holidays.
Customizable Drawer Organization
Adapts to your kitchen needs, by providing customizable drawer dividers.
Filtered Automatic Ice Maker
Customizable drawer dividers and shelvingClose
Door Open Alarm
Filtered Automatic Ice MakerClose
SoftClose doors for a smooth close
Our innovative SoftClose doors won't slam, providing the smoothest close every time.
Sabbath ModeClose
Quick Chill
Sabbath Mode
Customizable drawer dividers and shelving
Specifications
Design
| Number of compressors | 1 |
| Design | Built-in |
| Number of independent cooling systems | 1 |
| Door Hinge | Other |
| Panel Ready | Not Possible |
| Door Open Indicator | Yes |
| Installation Type | Built-under |
| Color | Stainless Steel |
Cooling
| Number of shelves in fridge compartment | 0 |
| Number of Adjustable Glass Shelves | 0 |
| No. of egg racks | 0 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 0 |
Freezing
| Freezing drawers (Stck) | 0 |
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| Light Wattage - Freezer | LED |
Comfort
| Shelves for Bottles | No |
| Type of Control | SuperCool, Temperature display fridge, Warning signal door open |
| Lockable door | No |
| SUPERCOOL | Yes |
| SUPERFREEZE | No |
| Humidifying equipment | |
| Signal d'avertissement / de dysfonctionnement | No signal |
Connection
| Watts | 150 W |
| Power Cord Length | 60 |
| Amps | 15 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Plug type | A8 120V-3 prong rectangular |
| Volts | 115 V |
Comfort and Convenience
| Water Filter | yes |
| Ice Maker | yes |
| Ice Storage Capacity | 11 lbs |
| Ice Production Per 24 Hours | 5 lbs |
| SuperCool | yes |
| SuperFreeze® | no |
| Door Open Alarm Fridge | yes |
| EcoMode | no |
| Number of Adjustable Glass Shelves | 0 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 0 |
| Sabbath Mode | yes |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | no |
Dimensions & Weight
| Width | 23.88 in. |
| Height | 34.25 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 174 lbs. |
| Net Weight | 160.000 lbs |
| Size and weight | |
| Power Cord Length | 60 |
| Gross Weight | 174.000 lbs |
| Power Cord Length | 60 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.88 in. |
| Shipping Height | 39.25 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 214 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 214 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.36 ft³ |
| Dimensional Weight | 141.19 lbs. |
| Total of Cubes | 11.36 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 141.19 lbs. |
Where to Buy Thermador Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











