24" Wide Built-In Kegerator (Panel Not Included) - SBC682PNR
24" Wide Built-In Kegerator (Panel Not Included)
Model: SBC682PNR










24" Wide Built-In Kegerator (Panel Not Included)
Model: SBC682PNR
Key Features
Large capacity kegerator
Panel-ready door
Indoor/Outdoor compatible
Built-in capable
Durable design
Automatic defrost
Complete tap kit
Digital thermostat
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Large capacity kegerator
5.6 cu.ft. interior can accept a full half barrel keg, two slim quarter kegs, or up to three sixth barrel or Cornelius style kegs
Panel-ready door
Extended hinging allows you to install your own panel overlay on the door, creating a custom look to complement or blend into your own cabinetry (panel size: 29 3/4" H x 23 5/16" W at a 3/4" thickness)
Indoor/Outdoor compatible
Weatherproof construction allows use in outdoor kitchens
Built-in capable
Front-breathing design allows fully recessed installation under counters
Durable design
Solid 304 grade stainless steel construction ensures long-lasting durability
Automatic defrost
Reduced user maintenance with auto defrost operation
Complete tap kit
Includes a 5 lb. CO2 tank and regulator, draft arm, Sankey American tap, and connection hardware
Digital thermostat
Electronic controls ensure easy temperature management, with an external readout in Celsius or Fahrenheit
Stainless steel floor cover
Interior includes steel cover to protect the floor when loading kegs
Tap cool system
Keeps cold air flowing to the tower for consistently cold beer
Top guard rail (ships unassembled)
Attractive chrome guard rail helps to reduce spills and neaten service
Stainless steel drip tray
Removable two-piece drip tray catches spills to help contain the mess
Wire shelves
2 wire shelves (with six placement options) allow unit to also function as a beverage refrigerator
Memory IC function
Recovers the unit's last settings in the case of a power outage or disruption
Fully finished stainless steel cabinet
Allows the dispenser to be used freestanding
Sealed back
Space saving design with easier cleanability
Right hand door swing
Default swing is RHD. For hinges that will allow this door to open from the left, add upgrade "LHDHinge"
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Eco-friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Overview
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.63" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 24.75" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.75" (119 cm) |
| Capacity | 5.6 cu.ft. (159 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 305.0kWh/year |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 120.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101083957 |
Kegerator
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Reversible w/ Optional Hinge |
| Tap Kit | Yes |
| Height with Tap | 51.5" (131 cm) |
| Number of Taps | 1 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Inter Height | 26.75" (68 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 19.0" (48 cm) |
| Level Legs Qty | 4 |
| Wheel Qty | 4 |
| Temperature Range | 34°F to 68°F (1°C to 20°C) |
| Sound Level | 34.0 db |
Dimensions & Weight
| Width | 23.75 in. |
| Height | 33.63 in. |
| Length | 24.75 in. |
| Weight | 120 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.75 in. |
| Shipping Height | 38.63 in. |
| Shipping Length | 29.75 in. |
| Shipping Weight | 160 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 160 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.44 ft³ |
| Dimensional Weight | 142.22 lbs. |
| Total of Cubes | 11.44 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 142.22 lbs. |
Overview Kegerator
| Nominal Height | 34.0" (86 cm) |
| Height of Cabinet | 33.63" (85 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.75" (60 cm) |
| Nominal Depth | 25.0" (64 cm) |
| Depth | 24.75" (63 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.75" (119 cm) |
| Capacity | 5.6 cu.ft. (159 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Panel-Ready |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Energy Usage/Year | 305.0kWh/year |
| Amps | 1.25 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 120.0 lbs. (54 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101083957 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Reversible w/ Optional Hinge |
| Tap Kit | Yes |
| Height with Tap | 51.5" (131 cm) |
| Number of Taps | 1 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 2 |
| Thermostat Type | Digital |
| Fan Type | Interior |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Amount | 1.06 oz. |
| High Side PSI | 150.0 |
| Low Side PSI | 50.0 |
| Inter Height | 26.75" (68 cm) |
| Interior Width | 20.0" (51 cm) |
| Interior Depth | 19.0" (48 cm) |
| Level Legs Qty | 4 |
| Wheel Qty | 4 |
| Temperature Range | 34°F to 68°F (1°C to 20°C) |
| Sound Level | 34.0 db |
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











