24" Wide Blanket Warmer - PTHC65GLHD
24" Wide Blanket Warmer
Model: PTHC65GLHD













24" Wide Blanket Warmer
Model: PTHC65GLHD
Key Features
90 to 140ºF temperature range
Passive heating
Digital thermostat
Electronic readout
Silent operation
Professional handle
Double pane tempered glass door
Stainless steel interior
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
90 to 140ºF temperature range
Designed and set to keep blankets warm in hospitals, medical and physical therapy offices, spas, and other facilities
Passive heating
Fixed heaters located at the bottom of the cabinet with no fans or moving parts to minimize lint buildup for safer, more efficient use
Digital thermostat
Electronic controls are conveniently located externally for easy temperature adjustment
Electronic readout
Large LED temperature display ensures your staff can easily monitor the interior temperature
Silent operation
No moving parts to ensure a quiet performance
Professional handle
Stainless steel handle completes the professional look
Double pane tempered glass door
Heat-safe glass door offers a full view of stored contents, with a stainless steel door trim to highlight the interior
Stainless steel interior
Interior walls are constructed from stainless steel to ensure lasting durability and easy cleaning
Cantilevered shelving system
Three easily adjustable chrome shelves to accommodate virtually any size
Factory installed lock
Keyed lock for a secure interior (2 keys included)
Left hand door swing
This unit has a left hand door swing (note: the door is not reversible)
Flush back
Space saving design with easier cleanability
Foamed-in-place cabinet
Quality design ensures efficiently insulated interior
Full capacity
4.57 cu.ft. interior in a slim-fitting 24" footprint
Hospital grade cord with 'green dot' plug
Extra protection in higher traffic settings with a green dot 3-pronged cord that won't be easily unplugged from the wall socket
Magnetic door gaskets
Quality door gaskets ensure a tight seal for energy savings and improved performance
Fully finished stainless steel cabinet
Durable exterior in stainless steel
Optional dolly
Specially designed for PURETHERM warming cabinets, DOLLYPHC features four locking casters and stainless steel construction for durability and easy mobility
Specifications
Overview
| Nominal Height | 36.0" (91 cm) |
| Height of Cabinet | 36.0" (91 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.0" (117 cm) |
| Capacity | 4.57 cu.ft. (129 L) |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 5.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 140.0 lbs. (64 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101074023 |
Warming Cabinet
| Door Swing | LHD |
| Reversible | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Height | 22.5" (57 cm) |
| Interior Width | 19.38" (49 cm) |
| Interior Depth | 17.38" (44 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Dolly | Optional |
| Temperature Range | 90 to 140ºF |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 36 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 140 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.63 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 28.5 in. |
| Shipping Weight | 180 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 180 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 11.57 ft³ |
| Dimensional Weight | 143.82 lbs. |
| Total of Cubes | 11.57 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 143.82 lbs. |
Overview Warming Cabinet
| Nominal Height | 36.0" (91 cm) |
| Height of Cabinet | 36.0" (91 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 25.38" (64 cm) |
| Depth with door at 90° | 46.0" (117 cm) |
| Capacity | 4.57 cu.ft. (129 L) |
| Door | Glass |
| Cabinet | Stainless Steel |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Amps | 5.5 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 90.0 lbs. (41 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| UPC | 761101074023 |
| Door Swing | LHD |
| Reversible | No |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Type | Chrome |
| Shelf Qty | 3 |
| Thermostat Type | Digital |
| Interior Height | 22.5" (57 cm) |
| Interior Width | 19.38" (49 cm) |
| Interior Depth | 17.38" (44 cm) |
| Level Legs | 4 |
| Dolly | Optional |
| Temperature Range | 90 to 140ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











