$2,290.00
24" Wide Built-In Kegerator, ADA Compliant - SBC58BLBIADANK
$2,290.00
Key Features
Built-in capable
ADA compliant height
Commercially approved
Tap kit not included
Stainless steel wrapped door
Professional handle
Adjustable thermostat
Designed for 1/6 kegs
Description
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Built-in capable
Front-breathing design allows fully recessed installation under counters
ADA compliant height
Sized at 32 inches high (32.25 to hinge cap) for installation under lower ADA compliant counters
Commercially approved
ETL-S listed to NSF-7 commercial standards and meets UL-471 for use in foodservice settings
Tap kit not included
Install your own tapping equipment to create a customized beer cooler
Stainless steel wrapped door
304 grade stainless steel for a professional look with lasting durability
Professional handle
Thin handle with common 14mm diameter in brushed stainless steel mounted horizontally
Adjustable thermostat
Interior dial thermostat ensures easy temperature management
Designed for 1/6 kegs
Interior can store up to two sixtel kegs
Automatic defrost
No-frost operation for minimum user maintenance
Reversible door
User-reversible door swing allows you to easily adjust to better accommodate your setting
Stainless steel drip tray
Removable two-piece drip tray included for added convenience
Interior light
Turn the light on when you need it and off when you're done with a convenient rocker switch
Interior CO2 holder
Bracket is installed inside, allowing you to save on depth by keeping the tank behind your kegs
Stainless steel floor cover
Interior includes steel cover to protect the floor when loading kegs
One piece interior liner
Easy clean-up with a seamless liner that won't hold a mess in hidden crevices
Hidden evaporator
Cold wall design with hidden evaporator and seamless interior
Fully finished cabinet
Allows the unit to be used freestanding
100% CFC free
Environmentally friendly design without ozone-damaging chemicals
CARB Compliant
Environmentally friendly hydrocarbon-based refrigerant for a greener footprint that meets current CARB regulations
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 32 in. |
| Length | 23.5 in. |
| Weight | 100 lbs. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 10.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
| Total of Cubes | 10.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 127.84 lbs. |
Overview Kegerator
| Nominal Height | 32.0" (81 cm) |
| Height of Cabinet | 32.0" (81 cm) |
| Height to Hinge Cap | 32.25" (82 cm) |
| Nominal Width | 24.0" (61 cm) |
| Width | 23.63" (60 cm) |
| Nominal Depth | 24.0" (61 cm) |
| Depth | 23.5" (60 cm) |
| Depth with Handle | 24.25" (62 cm) |
| Depth with door at 90° | 45.0" (114 cm) |
| Capacity | 5.5 cu.ft. (156 L) |
| Defrost Type | Automatic |
| Door | Stainless Steel |
| Cabinet | Black |
| US Electrical Safety | ETL |
| Canadian Electrical Safety | ETL-C |
| Sanitation | ETL-S |
| Amps | 1.2 |
| Voltage/Frequency | 115 V AC/60 Hz |
| Weight | 100.0 lbs. (45 kg) |
| Parts & Labor Warranty | 1 Year |
| Compressor Warranty | 5 Years |
| UPC | 761101069715 |
| Door Swing | RHD |
| Reversible | Yes |
| Thermostat Type | Dial |
| Interior Light | Yes |
| Fan Type | Exterior |
| Refrigerant | R600a |
| Refrigerant Amount | 0.64 oz. |
| High Side PSI | 180.0 |
| Low Side PSI | 80.0 |
| Inter Height | 25.75" (65 cm) |
| Interior Width | 21.0" (53 cm) |
| Interior Depth | 17.75" (45 cm) |
| Compressor Step Height | 6.5" (17 cm) |
| Compressor Step Width | 21.0" (53 cm) |
| Compressor Step Depth | 5.5" (14 cm) |
| Temperature Range | 34º to 43ºF |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Summit Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.





















