28-inch Wide Refrigerator Compatible With The EZ Connect Icemaker Kit - 18 Cu. Ft. - WRT518SZKV
28-inch Wide Refrigerator Compatible With The EZ Connect Icemaker Kit - 18 Cu. Ft.
Model: WRT518SZKV

















28-inch Wide Refrigerator Compatible With The EZ Connect Icemaker Kit - 18 Cu. Ft.
Model: WRT518SZKV
Key Features
Led Interior Lighting
Electronic Temperature Controls
Fingerprint resistant
Humidity-Controlled Crispers
Freezer Temperature Control
EZ Connect Ice Maker Compatible
Frameless Glass Shelf
Adjustable Door Bins
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Led Interior Lighting
Puts a spotlight on food and casts a more natural light on the contents of your refrigerator so food looks as it should.
Electronic Temperature Controls
Convenient, up-front electronic temperature controls let you choose the ideal temperature for whatever foods you're storing.
Fingerprint resistant
Available in black stainless and stainless finishes, the easy-to-clean exterior resists fingerprints and smudges.
Humidity-Controlled Crispers
Store fruits and vegetables in their ideal environment.
Freezer Temperature Control
Keep frozen items ice cold with controls that allow you to adjust the temperature level in the freezer compartment
EZ Connect Ice Maker Compatible
Add an ice maker to this model with ease. It takes less than 5 minutes to install the EZ Connect ice maker inside this refrigerator.
Frameless Glass Shelf
Store more items on each shelf with wall-to-wall frameless glass shelves in the fridge and freezer, which offer greater storage flexibility.
Adjustable Door Bins
Move these adjustable bins anywhere in the door for increased loading flexibility when and where you need it.
Pocket Handles
Specifications
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.04 ft³ |
| Dimensional Weight | 435.58 lbs. |
| Total of Cubes | 35.04 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 435.58 lbs. |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Cabinet Color | Black |
| Door Color | Black Stainless Finish |
| Door Finish | Smooth |
| Door Opening Direction | Right |
| Handle Color | Black |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Short Pocket |
Details
| Installation Configuration | Freestanding |
| Levelers | 2 Black |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | Top Freezer |
| Wheels | 4-Natural |
| Door Style Configuration | Top Mount |
Icemaker Details
| Icemaker | Optional |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Interior Up Front |
| Cooling Type | Single Evaporator |
| Max Cool/Fast Cool | No |
Filter Details
| Fresh Flow Air Filter Included | No |
| Produce Preserver | No |
| Water Filter Location | N/A |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | 2 Fixed Full-Width Glass |
| Deli Drawer | 1 Flexi-Slide Bin |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Half-Width |
| Liner Finish | White Opaque |
| Number of Doors | 2 |
| Number of Interior Shelves | 2 |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Refrigerator Door Bins | 1 Fixed Full-Width, 1 Fixed Full-Width Gallon, 4 Adjustable Half-Width |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Freezer Details
| Freezer Door Bins | 2 Fixed Full-Width |
| Freezer Door Type | Swing |
| Freezer Drawer/Basket | None |
| Freezer Lighting | None |
| Freezer Number of Shelves | 1 |
| Freezer Shelves | 1 Fixed Full Width Glass |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 68.38 in. |
| Length | 31.63 in. |
| Weight | 170 lbs. |
| Cabinet Width | 28 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 57 in |
| Gross Weight | 170 lbs |
| Net Weight | 159 lbs |
| Cutout Depth | 36.625 in |
| Cutout Width | 28.25 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 31.625 in |
| Depth Closed Including Handles | 31.625 in |
| Depth Excluding Doors | 25.25 in |
| Height To Top Of Cabinet | 67.125 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 67.375 in |
| Maximum Height | 68.4375 in |
| Minimum Height | 67.125 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 30 in. |
| Shipping Height | 70 in. |
| Shipping Length | 36.63 in. |
| Shipping Weight | 210 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 210 lbs. |
| Source | Calculation |
Other
| Freezer Capacity Volume | 3.99 cu. ft. |
Dispenser Details
| Dispenser Options | N/A |
| Dispenser Type | No Dispenser |
Refinements
| Features | LED Lighting, EZ Connect Icemaker Kit Compatible, Flexi-Slide™ Bin, Humidity-Controlled Crispers |
Electrical
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Capacity
| Volume | 41.32 Cu.Ft. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










