Hotpoint® 14.6 Cu. Ft. Recessed Handle Top-Freezer Refrigerator - HPS15BTHLWW
Hotpoint® 14.6 Cu. Ft. Recessed Handle Top-Freezer Refrigerator
Model: HPS15BTHLWW












Hotpoint® 14.6 Cu. Ft. Recessed Handle Top-Freezer Refrigerator
Model: HPS15BTHLWW
Replaced By
15.6 Cu. Ft. Recessed Handle Top-freezer Refrigerator
Model: HPS16BTNRWW

$599.00
Was$829.00Save $230.00 (28%)
Key Features
Upfront temperature controls
Adjustable wire shelves
Fixed large door shelves
Sealed drawers with glass cover
Equipped for optional icemaker
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable wire shelves
Moveable racks can handle a variety of foods
Fixed large door shelves
Provides the ideal space for storing large containers in the door
Sealed drawers with glass cover
Maintain a high-end appearance while keeping foods fresh
Equipped for optional icemaker
Easily accommodates the installation of an icemaker
Certifications
ADA Compliant
California AB-100 Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4D Ready) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Clear |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | Leveling Legs |
| Product Type | Top Freezer Refrigerator |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Recessed |
| Exterior Design | Textured Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
| Handle Color | White |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 10.6 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 14.6 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.98 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Depth Without Handle | 29.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 55.875 in |
| Case Depth Without Door | 25.75 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4D, IM4LED |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.75 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 144 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.75 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 184 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 184 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.52 ft³ |
| Dimensional Weight | 366.95 lbs. |
| Total of Cubes | 29.52 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 366.95 lbs. |
Where to Buy Hotpoint Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











