$10,200.00
Was$11,220.00Save $1,020.00 (9%)
Monogram 36" Panel-Ready Built-In Side-by-Side Refrigerator with Dispenser - ZISB360DNII
Monogram 36" Panel-Ready Built-In Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: ZISB360DNII




Product Video

Monogram 36" Panel-Ready Built-In Side-by-Side Refrigerator with Dispenser
Model: ZISB360DNII
$10,200.00
Was$11,220.00Save $1,020.00 (9%)
Current Rebates
Key Features
Flush inset installation
WiFi powered by SmartHQ
LED lighting
Color-matched dispenser with Proximity Sensor
GE water filter
Deli drawer on full-extension slides
Sealed vegetable drawer
Adjustable glass shelves
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Flush inset installation
Allows the refrigerator to be installed flush with adjacent cabinetry
WiFi powered by SmartHQ
Enjoy the convenience and freedom of wirelessly controlling functions from your smartphone
LED lighting
Light columns in the freezer and fresh food compartments extend the full length of the interior and LED lighting located inside the vegetable and climate-control drawers illuminate contents without compromising space
Color-matched dispenser with Proximity Sensor
Designed to accommodate glassware of all sizes, from pitchers to tumblers; control graphics light up as you approach and automatically switch off when you walk away
GE water filter
Has been moved from the fresh food compartment to the overhead cabinet, where it is discreetly out of sight
Deli drawer on full-extension slides
Keeps meats, cheeses and other everyday foods within easy reach
Sealed vegetable drawer
Helps preserve the freshness of foods
Adjustable glass shelves
Easily accommodate party trays and platters
Gallon-size door bin
Holds milk containers, two-liter bottles and pitchers
Adjustable door bins
Can be moved to one of two positions in seven locations
Dairy bin with center divider
Has a unique magnetic seal that locks in freshness
Filter-change indicator light
Located on the upfront control panel, provides a visual reminder when it's time to replace the filter for the water dispenser
Sabbath mode
Designed to disable functions in accordance with Sabbath-observing practice
Advanced temperature management system with multi-shelf air tower
Provides even distribution of air throughout the refrigerator
Climate-control drawer
Allows you to express-chill beverages, express-thaw meats and select specific temperatures for perishable foods
WiFi powered by SmartHQ™
Enjoy the convenience and freedom of wirelessly controlling functions from your smartphone
GE® water filter
Has been moved from the fresh food compartment to the overhead cabinet, where it is discreetly out of sight
Certifications
CEC Regulated
California AB-100 Compliant
California Prop 65
Lead Leaching NSF61/AB100 Compliant
Lead Leaching NSF61/AB100 Third Party Certified
Lead Leaching NSF61/AB100 applicable
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 25.375 in |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Height | 84 in |
| Height to Top of Hinge | 84 in |
| Approximate Shipping Weight | 675 |
| Net Weight | 638 |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | 4 |
| Dispenser Color | Stainless Steel |
| Master Light Control Switch | Yes |
| Door Stops | 90 Degree and 130 Degree |
| Design Style | Custom Panel |
| Easy Access Hinged Grille | Yes |
| Door Panels Required | Yes |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| Color Appearance | Panel Ready |
| Handle | Custom Handle Compatible,Order ZKLN for Full-Length Visor Handle Kit |
| Panel Capability | Flush Inset (with ZKFN kit),Standard Install with 3/4 Overlay or 1/4 Framed |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 11.58 cu ft |
| Freezer Capacity | 8.65 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.20 cu ft |
FEATURES
| Deli Drawer | Adjustable Sealed w/ Full Extension Slides |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Icemaker | Factory-Installed |
| WiFi Connect | Built-In |
| Sabbath Mode | Optional |
| Filter Location | Upper right corner |
| Clear Lexan Bins, Drawers and Pans | Yes |
| Interior Lighting | LED Light Towers, Top LED and Pan LED Lighting |
| Freezer Door Bins | 3 Total |
| Defrost Type | Auto |
| Leveling System | 4 Point |
| Freezer Utility Baskets | 2 |
| Exterior Style | Built-In |
| Produce Drawer | High-Humidity Sealed w/ Full Extension Slides |
| Climate Control Drawer | Express Chill, Express Thaw, Select Temp |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment - Sealed |
| Refrigerant Type | R600a |
| Dispenser | External Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Connected Capabilities | IFTTT,Amazon Alexa,Google Home |
| Custom Panel Ready | Flush Inset Panels,3/4-Inch Overlay Panels,1/4-Inch Framed Panels |
| Dispenser Features | Extra-Tall w/ Cubes, Crushed Ice & Chilled Water,Disappearing Electronic Glass Touch with Proximity Sensor,Child Lock,Dispenser Light,Door Alarm,Water Filter Indicator Light |
| Freezer Cabinet Shelves | 4 Total,Wire,4 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 Total,Spill-Resistant,3 Slide-Out |
| Fresh Food Door Bins | 4 Adjustable,1 with Gallon Storage |
| Fresh Food Door Features | Adjustable,Gallon Storage |
| Product Type | Side-by-Side Refrigerator,Built-In Refrigerator |
| Short Description | 36 Built-In Side-By-Side Refrigerator with Dispenser |
| Temperature Management Features | Multi-Shelf Air Management Tower,Independent Temperature Controls |
| Water Filtration | GE Water Filtration 1 Year,MWFP |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 115V; 60Hz; 20A |
| Hertz | 60 |
| Energy Consumption (kWh/year) | 776 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Features | Black Sealed Adjustable Toe Kick |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 84 in. |
| Length | 25.38 in. |
| Weight | 638 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 89 in. |
| Shipping Length | 30.38 in. |
| Shipping Weight | 678 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 678 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 44.41 ft³ |
| Dimensional Weight | 552.04 lbs. |
| Total of Cubes | 44.41 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 552.04 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 5-Year Sealed System,Extended 12-Year Sealed System Parts Only,See written warranty for full Details |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Monogram Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











