36-inch Wide 4-Door Refrigerator with Exterior Drawer - 26 cu. ft. - WRX986SIHV
36-inch Wide 4-Door Refrigerator with Exterior Drawer - 26 cu. ft.
Model: WRX986SIHV


























36-inch Wide 4-Door Refrigerator with Exterior Drawer - 26 cu. ft.
Model: WRX986SIHV
Key Features
Triple Crisper
Frameless Glass Shelves
Small Items Bin
In-Door-Ice® Storage
Tuck Shelf
Refrigerated Exterior Drawer
Triple-Tier Freezer Storage
Dual Cooling
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Triple Crisper
Get more storage flexibility with two large, auto-humidity controlled crispers and a smaller center crisper.
Frameless Glass Shelves
Store more items on each shelf with wall-to-wall frameless glass shelves, which offer greater storage flexibility.
Small Items Bin
Keep sight of the little things, like butter and string cheese, in the small items bin.
In-Door-Ice® Storage
Get an extra full shelf in the refrigerator with an ice bin that's been moved to the door.
Tuck Shelf
Make room for tall items. The front adjusts and slides out of the way, creating space for things like a 2-liter bottle or large salad bowl.
Refrigerated Exterior Drawer
Keep items you use most within easy reach. An exterior drawer gives you additional refrigeration space and lets you adjust temperature controls and dividers based on what you're storing.
Triple-Tier Freezer Storage
Quickly find frozen food in the triple-tier freezer. Three levels of organization help you avoid stacking or burying so you can see and get to frozen foods faster.
Dual Cooling
Keep food fresh and help reduce freezer burn. Advanced dual cooling technology senses conditions and automatically adapts humidity levels, so food is stored in the right environment.
Pizza Pocket
Easily store frozen pizzas upright without the hassle of trying to fit them on flat freezer shelves.
Adjustable Gallon Door Bins
Move these adjustable bins anywhere in the door for increased loading flexibility when and where you need it.
Freezer Divider
Easily customize storage and organize frozen food using the moveable freezer divider bin.
Measured Fill
Select the exact amount of filtered water you need. The dispenser will fill your container in ounces, cups or liters, and automatically shut off when it's done.
Fast Ice Option
Drops the freezer temperature for a full 24 hours to increase ice production by up to 30%.
Panoramic LED Lighting
Quickly find food with undershelf lighting that reduces shadows and keeps everything in sight to help you find what you're looking for.
Exterior Ice and Water Dispenser with EveryDrop™ Filtration
Access fresh filtered water and ice without ever opening the refrigerator door.
Adaptive Defrost
Adaptive defrost automatically monitors the freezer environment and runs the cycle only when necessary.
FreshFlow™ Produce Preserver
Keep fruits and veggies in the ideal environment to help produce stay fresher longer.
FreshFlow™ Air Filter
The FreshFlow™ air filter is 15 times more effective than baking soda at reducing common food odors. Replace the filter every 6 months for optimal performance.
Tap Touch Controls
Clean these controls as easily as you use them.
Designed, Engineered and Assembled in the U.S.A.
Fingerprint Resistant
Resists fingerprints and smudges with steel that easily wipes clean. Available in Black Stainless Steel and Stainless Steel finishes.
Designed, Engineered, and Assembled in the U.S.A.
From Ottawa, Ohio to you, this Maytag® freezer is designed, engineered and assembled in the U.S.A.
Specifications
Details
| Installation Configuration | Freestanding |
| Refrigeration Configuration | Refrigerator |
| Refrigerator Type | French Door |
| Door Style Configuration | French Door |
Exterior Details
| Cabinet Finish | Textured |
| Counter Depth | No |
| Door Style | Contour |
| Hidden Hinge | Yes |
| Base Grille Color | Black |
| Cabinet Color | Black |
| Door Color | Black Stainless Steel |
| Door Finish | Smooth |
| Handle Color | Black Stainless |
| Handle Material | Metal |
| Handle Type | Reach Through Handle |
Icemaker Details
| Icemaker | Factory Installed |
| Icemaker Location | Refrigerator |
| Types of Ice | Crushed/Cubed |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Location | Exterior Dispenser |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling Type | Dual Evaporator |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| LCD Touch Screen | No |
| Max Cool/Fast Cool | Yes |
Refrigerator Details
| Conventional Shelves | 1 Fixed Full-Width Glass |
| Humidity-Controlled Crispers | 2 Partial-Width |
| Liner Finish | White |
| Non Climate Control Drawers | 1 Partial Width |
| Number of Doors | 4 |
| Number of Interior Shelves | 5 |
| Pantry Drawer | Yes |
| Refrigerator Lighting | LED |
| Temperature-Controlled Drawers | 1 Full Width |
| Refrigerator Door Bins | 1 Fixed Full-Width, 3 Adjustable Gallon |
| Spill-Proof Glass Shelves | 1 Tuck Shelf, 3 Adjustable Half Width |
| Supplementary Containers | N/A |
Filter Details
| Air Filter Indicator/Reset | No |
| Fresh Flow Air Filter Included | Yes |
| Produce Preserver | Yes |
| Water Filter Indicator/Reset | Yes |
| Water Filter Location | Interior |
| Water Filter Part Number | EDR2RXD1 |
Freezer Details
| Freezer Door Type | Pull-Out |
| Freezer Lighting | LED |
| Freezer Drawer/Basket | 1 Full Width Lower Plastic, 1 Full Width Middle Plastic, 1 Full Width Upper Plastic |
| Freezer Number of Shelves | 0 |
Smart Compatibility
| Connectivity | No |
| Works With | No |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| CEE Tier Rating | Not Rated |
| UL | Yes |
| ULe Environmentally Preferred Certified | Passed 60 point AHAM (Association of Home Appliance Manufacturers) Sustainability Standards |
| ENERGY STAR Qualified | No |
| Energy Star® Qualified | No |
Dimensions & Weight
| Width | 35.75 in. |
| Height | 70.13 in. |
| Length | 36.38 in. |
| Weight | 381 lbs. |
| Gross Weight | 381 lbs |
| Net Weight | 375 lbs |
| Cabinet Width | 35.625 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 33.75 in |
| Depth Closed Including Handles | 36.375 in |
| Depth Excluding Doors | 28.938 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48.625 in |
| Height To Top Of Cabinet | 68.75 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 70.125 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Length | 41.38 in. |
| Shipping Weight | 421 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 421 lbs. |
| Source | Calculation |
| Shipping Width | 38.5 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
Other
| Capacity | 26.2 cu. ft. |
| Freezer Capacity Volume | 7.8 cu. ft. |
Dispenser Details
| Dispenser Options | Filtered Water, Ice Dispenser Lock, Measured/Metered Fill, Night Light |
| Dispenser Type | Exterior Ice and Water |
Refinements
| Features | Dual Cooling |
Electrical
| Amps | 20 |
| Volts | 115 |
Features
| Refrigerator Features | Dual Cooling |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 52.78 ft³ |
| Dimensional Weight | 656.1 lbs. |
| Total of Cubes | 52.78 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 656.1 lbs. |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.










