$5,299.00
Freedom Freestanding French Door Bottom Mount Refrigerator 36" Masterpiece® - T36FT810NS
Freedom Freestanding French Door Bottom Mount Refrigerator 36" Masterpiece®
Model: T36FT810NS












Freedom Freestanding French Door Bottom Mount Refrigerator 36" Masterpiece®
Model: T36FT810NS
$5,299.00
Current Rebates
Key Features
Stainless Steel Panel with Masterpiece Handle
Easy-to-clean stainless steel exterior
Internal Water Dispenser with UltraClarityPro Water Filter
LED Theater Lighting
Control Panel provides easy control
Diamond Shaped Ice for elevated beverages
ThermaFresh system keeps your produce fresh
Gallon Bins keep larger items within reach
Description
Documents
Available from Mark's Appliance, serving customers throughout Southern IL & St. Louis, MO.
Features
Stainless Steel Panel with Masterpiece Handle
Sleek brushed stainless steel handles with a modern design.
Easy-to-clean stainless steel exterior
Keep your kitchen looking beautiful with an easy-to-clean stainless steel exterior. Simply wipe with a damp cloth, no stainless steel cleaner necessary.
Internal Water Dispenser with UltraClarityPro Water Filter
Internal Water Dispenser with UltraClarityPro water filter that removes 99% of impurities provides easy to access water.
LED Theater Lighting
The theater-style, diffused lighting ensures visibility while limiting hot spots.
Control Panel provides easy control
Control Panel allows for easy control of lighting, settings, and adjusting the temperature of your Fridge and Freezer.
Diamond Shaped Ice for elevated beverages
An eye-catching addition to any party, Thermador Diamond Ice features a unique shape that keeps drinks cold. Use Diamond Ice in your favorite craft cocktails to make a lasting impression made with a filtered automatic ice maker.
ThermaFresh system keeps your produce fresh
The ThermaFresh system is equipped with advanced and improved cooling technology for humidity control and temperature management. The ethylene filter captures gasses of ripening produce to preserve the freshness of your produce. ThermaFresh mats included with drawers for easy cleaning.
Gallon Bins keep larger items within reach
The shelving system has been redesigned specifically to accommodate gallon-sized containers, while offering a variety of placement options on the refrigerator door.
Free Flow Cold Air System: evenly distributes cold air throughout Thermador Refrigerators & Freezers.
Internal Water Dispenser: for convenient access to refill your water with UltraClarityPro water filter that removes 99% of impurities.Close
ThermaFresh System: uses advanced and improved cooling technology for humidity control and temperature management. The ethylene filter captures gasses of ripening produce to preserve the freshness of your produce.
Gallon Bins: Offers a variety of placement options on the refrigerator door with gallon-sized containers.Close
SuperFreeze: brings food to its ideal preservation temperature after placing it in the freezer when you need items to get cooler, faster.
Wi-Fi Enabled temperature control & notifications
Wi-Fi Enabled Refrigeration allows for remote temperature control, notifications when the door is left open via Home Connect app, and works with smart home devices and services like Amazon Alexa.
Free Flow Cold Air System:
evenly distributes cold air throughout Thermador Refrigerators & Freezers.
Internal Water Dispenser:
for convenient access to refill your water with UltraClarityPro water filter that removes 99% of impurities.
ThermaFresh System:
uses advanced and improved cooling technology for humidity control and temperature management. The ethylene filter captures gasses of ripening produce to preserve the freshness of your produce.
Gallon Bins:
Offers a variety of placement options on the refrigerator door with gallon-sized containers.
SuperFreeze:
brings food to its ideal preservation temperature after placing it in the freezer when you need items to get cooler, faster.
Specifications
Design
| Number of compressors | 2 |
| Design | Free-standing |
| Number of independent cooling systems | 2 |
| Door Hinge | Other |
| Panel Ready | Not Possible |
| Installation Type | Freestanding |
| Shelf Material - Refrigerator | Safety glass |
| Door Open Indicator | No |
| Color | Stainless Steel |
Size and weight
| Total Unit Gross Capacity | 20.8 Cu Ft |
Cooling
| Number of shelves in fridge compartment | 4 |
| Number of Adjustable Glass Shelves | 4 |
| Light Wattage - Refrigerator | LED |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
Freezing
| Star Rating | 4 |
| Number of freezing flaps (Stck) | 0 |
| Light Wattage - Freezer | LED |
| Freezing drawers (Stck) | 3 |
Comfort
| Shelves for Bottles | No |
| Type of Control | Economy setting / Holiday mode, SuperCool, SuperFreeze®, Temperature display fridge, Temperature for freezer, Warning function freezer sect., Warning signal door open, Warning signal for mal |
| Included Accessories | 1 x cartridge for water filtering system |
| SUPERCOOL | Yes |
| SUPERFREEZE | No |
| Lockable door | No |
| Star Rating | 4 |
| Signal d'avertissement / de dysfonctionnement | Both visual and audible |
| Humidifying equipment |
Connection
| Power Cord Length | 67 IN |
| Amps | 10 A |
| Frequency | 60 Hz |
| Plug Type | 120V-3 prong |
| Volts | 110-127 V |
General
| Freezer Gross Capacity | 6.1 Cu Ft |
| ENERGY STAR® certified | yes |
| Total Unit Gross Capacity | 20.8 Cu Ft |
| Refrigerator Gross Capacity | 14.8 Cu Ft |
Comfort and Convenience
| Water Filter | yes |
| Ice Maker | yes |
| Ice Storage Capacity | 9 lbs |
| Ice Production Per 24 Hours | 4 lbs |
| SuperCool | yes |
| SuperFreeze® | yes |
| EcoMode | yes |
| Door Open Alarm Fridge | yes |
| Number of Adjustable Glass Shelves | 4 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 6 |
| Sabbath Mode | yes |
Connectivity
| Home Connect® WiFi-enabled | yes |
| Home Connect® Features | Remote Diagnostics, Remote Monitoring and Control |
Other
| Total Unit Gross Capacity | 20.8 Cu Ft |
| Freezer Gross Capacity | 6.1 Cu Ft |
| ENERGY STAR® certified | yes |
| Refrigerator Gross Capacity | 14.8 Cu Ft |
Dimensions & Weight
| Width | 35.63 in. |
| Height | 72 in. |
| Length | 27.81 in. |
| Weight | 353 lbs. |
| Net Weight | 326.000 lbs |
| Size and weight | |
| Power Cord Length | 67 IN |
| Gross Weight | 353.000 lbs |
| Power Cord Length | 67 IN |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 40.63 in. |
| Shipping Height | 77 in. |
| Shipping Length | 32.81 in. |
| Shipping Weight | 393 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 393 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 41.28 ft³ |
| Dimensional Weight | 513.23 lbs. |
| Total of Cubes | 41.28 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 513.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Thermador Appliances in Southern IL & St. Louis, MO.











